Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Andropauza. I muží mají svou menopauzu

18.05.2022 - 09:47
Zdraví
Autor: MayaV
   Přečteno: 877x
Všichni si většinou pojem klimakterium (přechod) spojují prioritně s ženami. Tento přechodný stav se ovšem netýká jenom jich, ale i mužů. Odborně jde o andropauzu, jinak také o syndrom mužského stárnutí.

Všichni si většinou pojem klimakterium (přechod) spojují prioritně s ženami. Tento přechodný stav se ovšem netýká jenom jich, ale i mužů. Odborně jde o andropauzu, jinak také o syndrom mužského stárnutí.

Obsah:

Co to je, ta andropauza?

Pojem andropauza označuje úbytek mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Nejde o extrémní pokles hormonální tvorby jako u žen, nicméně i omezená produkce testosteronu v těle muže, může přinášet různorodé potíže a způsobovat pocit nekonformity. Jde o velkou hormonální změnu, která se promítá do života v mnoha oblastech.

Díky nízké hladině testosteronu může docházet k nepříjemným obtížím:
 • snížení fyzické a sexuální výkonnosti, 
 • ztráta chuti do života, 
 • podrážděnost, 
 • přehnaná únava, 
 • zvýšená nervozita. 
Zajímavostí je, že z lékařského hlediska si menopauzou projde naprosto každá žena. Je to reálně měřitelná hodnota, která vychází z podložených fakt. Žádná žena se jí nevyhne, liší se jedině to, kdy jí začne procházet, a jaký bude mít průběh.

U mužů je to ale jinak. Andropauza nepostihne každého muže. Vliv na to může mít životní styl nebo genetika jedince. Procentuálně jde zhruba o 80 % mužů ve věku kolem 50 let.

Diagnóza: andropauza
mužský přechod, andropauza bezpasaka.cz

Nejde o tak známou diagnózu, jakou bývá menopauza u žen. Většina mužů není schopna přiznat, že se s nimi něco děje, a tak vlastně k řešení samotného problému nedojde, protože nenavštíví lékaře.

Pokud ovšem začne muž váhat, je opravdu nejjednodušší zajít ke svému lékaři a ten je schopen pomocí poměrně jednoduchého testu zjistit, zda nemůže jít právě o tento, celkem snadno řešitelný, problém. 

Hlavní úkolem lékaře je, z krve zjistit, jak vysoká hladina testosteronu v těle pacienta koluje. Nejlepší je tento test opakovat ještě jednou. Může jít totiž o nárazovou odchylku způsobenou například nemocí nebo zvýšeným stresem.

Příznaky andropauzy

Příznaky mužské menopauzy se velmi podobají těm, které mívají ženy během “přechodu”. Některé jsou samozřejmě trochu odlišné a hlavně jinak silné. Především více typické svým zaměřením pro muže:
 • snížení sexuálního apetitu,
 • problém s erekcí,
 • svalová slabost, 
 • omezená fyzická výkonnost,
 • náladovost a podrážděnost,
 • přehnaná a opakovaná únava,
 • bolest kloubů a šlach,
 • návaly a pocení (především během noci),
 • poruchy spánku.

Jak na léčbu a prevenci
mužský přechod, andropauza bezpasaka.cz 1

Pokud dojde k diagnostikování andropauzy, pak už není nic jednoduššího, než se zabývat její léčbou. Tak jak je každý člověk jiný, tak každému samozřejmě může vyhovovat i jiný způsob, jak tyto potíže léčit.

Hormonální léčba 

V návaznosti na výsledky bývá většinou první variantou hormonální substituční terapie. Jejím úkolem je tělu dodat chybějící množství testosteronu. Tato léčba bývá velmi účinná. Výsledky se začínají projevovat během 3 – 6 týdnů. 

Problém je, že není vhodná pro každého. Běžně se používá u žen, nicméně u mužské populace je celkem novinkou, která přináší i vedlejší účinky. Proto je nutné, aby byl muž zdravý, nebyl onkologickým pacientem a neměl již v plánu mít potomky – dodávání testosteronu tímto způsobem, má vliv na tvorbu spermií, a tak může vést až k neplodnosti.

Změna životního stylu a přírodní preparáty

Další možností může být kompletní změna životního stylu. Změna stravovacích návyků, zařazení různých aktivit prospěšných pro tělo a duši, vysazení cigaret či alkoholu. Omezení stresu, dostatek spánku a další.

Dají se také využít různé přírodní suplementy. Na trhu jich je poměrně velké množství. Jsou volně prodejné, mají své benefity a jsou prokázané jejich účinky. Umí totiž stimulovat produkci hormonů v pohlavních žlázách a nadledvinkách – bez vedlejších účinků.

Samozřejmě, tím nejjednodušším krokem, jak se vyhnout andropauze, je prevence. Změňte svůj život, stravujte se zdravěji, dělejte něco prospěšného pro svoje tělo a vyrovnaný duševní stav. Vyhnete se tam nejen vlivu andropauzy, ale i dalších onemocnění spojených s rostoucím věkem.


banner eshop bezpasáka sex doll bezpasaka.cz   

porn banner bezpasaka.cz

© Bezpasáka

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Autor: MayaV

Vždycky jsem byla člověk, co se rád učí nové věci, ale zároveň má problém s tím překročit svoji komfortní zónu. Práce pro bezpasaka.cz tak pro mě byla velkou výzvou.  Po běžném pracovním dni v ekonomickém sektoru, je pro mě práce na webu neskutečným relaxem a zábavou. :-)

Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.

Podobné články

Mezinárodní den ženského orgasmu 8.8.

08.08.2022 - 09:00

Začátek srpna, 8. 8. 2022. Dvě stojaté osmičky vedle sebe značí jediné – Mezinárodní den ženského orgasmu.

Zobrazit článek

Záhadný cizinec

07.07.2022 - 09:00

Dominika byla žena ve středních letech. Před pár měsíci byla nucena v podnikání vyhlásit bankrot a dluhy, které ji zůstaly na krku byly příčinou rozpadu jejího manželství.

Zobrazit článek

Někdo to rád horké. Hrátky s voskem – od teorie k praxi

06.07.2022 - 08:00

Co se vám vybaví, když se mluví o svíčkách v souvislosti se sexem? Je to vidina romantického milování na plátcích růžích ve světle plápolajících svíček? Nebo jsou to spíše BDSM praktiky?

Zobrazit článek

Zaměřeno na bradavky: Jak si s nimi hrát?

29.06.2022 - 08:06

Bradavky jsou jednou z nejdůležitějších erotogenních zón a přitom jsou při sexu často opomíjené.

Zobrazit článek
×

Měj přehled o novinkách!

Buď mezi prvními, kdo ví o nových holkách a novinkách na webu. Odebírej nejčerstvější informace! 

Odebírat novinky