Antikoncepce: Hormony berou ženám chuť na sex. Jde to i bez nich

Zdraví

Hormony berou ženám chuť na sex. Jde to i bez nich

Hormonální antikoncepce je nejrozšířenější, ale zdaleka ne jediná dostupná kontracepční metoda. Pokud žena nechce hormony užívat ze zdravotních, morálních nebo ekologických důvodů, nabízí se celá škála nehormonálních přípravků. Každý má své pro i proti. I když nejznámější metodou ochrany proti otěhotnění a přenosu pohlavních chorob je mužský kondom, zaměříme se dnes na možnosti nehormonální antikoncepce u žen.

Obsah:

Hormonální antikoncepce bere ženám chuť na sex

antikoncepce bere chuť na sex bezpasaka.cz

Vědci na německé univerzitě v Heidelbergu přišli s výzkumem, který tvrdí, že ženy užívající antikoncepční pilulky mohou pociťovat sníženou chuť k milování a hůře dosáhnou vzrušení. Snížená sexuální touha je podle vědců důsledkem právě hormonální antikoncepce, a to už ať ve formě pilulek nebo třeba podkožních implantátů.

Důvodem problémů se sexuálním apetitem je uměle snížená hladina hormonu testosteronu, který způsobuje stimulaci mužského i ženského libida. Vědci se domnívají, že pokud milenci použijí jako ochranu před početím nějakou z forem bariérové antikoncepce (například kondom), uspokojení ženy z pohlavního aktu by se mělo několikrát zvýšit.

Irwin Goldstein, editor Journal of Sexual Medicine, ve kterém byl výzkum zveřejněn, k výzkumu řekl: ,,Stovky milionů žen, především mladých, začínají užívat antikoncepční pilulky na počátku jejich sexuálního života a pokračují v tom mnoho let. Ironií  však je, že jsou těmto ženám poskytovány lékařské prostředky, které je zbavují strachu z početí, ale zároveň nejsou informovány, že tyto léky mohou mít závažné nežádoucí následky.” 

"Prakticky všechny typy hormonální antikoncepce mohou být provázeny snížením libida, je to dáno právě obsahem hormonů v tabletkách. Pokud ženě nevyhovuje jeden typ antikoncepce, je zprvu dobré zkusit i jiný druh, ale může se stát, že výsledek bude stejný,"  tvrdí doktorka Eva Dogoši na serveru U lékaře.cz.

Nehormonální antikoncepce

Spermicidy

spermicidní krém bezpasaka.cz

Spermicidní přípravky jsou založeny na principu znehybnění spermií v ejakulátu. Dřívější preparáty si však díky nízké spolehlivosti neudělaly příliš dobré jméno. Dnes je na českém trhu k dispozici nejčastěji krém (nebo globule) s názvem Pharmatex, který má daleko lepší vlastnosti. Důležité je dodržet pravidlo, že se žena po styku nesmí několik hodin mýt v oblasti pochvy, aby mýdlo nezničilo spermicidní účinky krému. Ten chrání navíc před přenosem chlamydií, kapavky a syfilisu

Spermicidní aktivita preparátu je rovněž spojena se schopností narušovat buněčnou stěnu mikroorganismů. Zasahuje významné patogeny přenášené pohlavním stykem. Nemá významný vliv na kvasinky. Není také účinný proti Lactobacillus a nenarušuje tedy přirozenou poševní flóru,“ vyjmenovává další vlastnosti spermicidního krému gynekoložka Blanka Vavřinková. Spermicidní preparát je volně dostupný v lékárnách.

Pesary

pesary a cervikální kroužky bezpasaka.cz

Pesary jsou latexové kruhové membrány s pevnějším okrajem, které se vkládají do pochvy tak, aby překrývaly děložní hrdlo. Jejich správnou velikost musí určit lékař. Manipulace s pesarem je poněkud složitější a vyžaduje cvik ve vkládání do vagíny. Jeho nevýhodou je, že ženy neochrání před případnou návštěvou venerologické ambulance a také to, že jej nemohou vyjmout ihned po styku, a ani si omýt intimní partie. S obojím je třeba počkat alespoň 6 hodin.

Opakovaně lze pesar používat až dva roky. Lékaři doporučují zavádět ho za účelem spolehlivější ochrany spolu se spermicidním přípravkem. Riziko nechtěného těhotenství je při správném používání pesaru i se spermicidem okolo dvanáct procent.

Cervikální klobouček je obdobou pesaru. Nasazuje se na děložní hrdlo spolu se spermicidním přípravkem a vytváří fyzickou i chemickou bariéru pro spermie. Několik hodin po styku se nesmí vyjmout. Na českém trhu je k dostání výrobek z názvem FemCap, který se prodává ve třech různých velikostech.

Ženské kondomy

ženské kondomy bezpasaka.cz

Ženské kondomy se používají v naší společnosti ještě méně než pesary. Na rozdíl od nich jsou sice spolehlivé i bez spermicidů, ale manipulace s nimi je poměrně obtížná. Jsou v podstatě větší obdobou těch mužských. Žena si je před stykem zavede do pochvy, kde kondom zachytí ejakulát.

Musí se vyndat ihned po styku. Jedná se o jedinou ženskou bariérovou metodu, která chrání i před sexuálně přenosnými nemocemi. Výhodou je, že ho žena může používat i během menstruace. 

Nehormonální nitroděložní tělísko

nitroděložní tělísko bez hormonů gynefix bezpasaka.cz

Nehormonální tělísko nemění menstruační cyklus, neprodlužuje menstruaci a nemění charakter měsíčního cyklu ženy. Nitroděložní tělísko je stejně spolehlivé jako běžná hormonální antikoncepce. Navíc zde nehrozí riziko zapomenutí, které doprovází užívání antikoncepčních pilulek. 

Velmi oblíbené je mezi ženami tělísko GyneFix, které se zavádí na pět let a má minimum vedlejších účinků. Liší se od běžných nitroděložních tělísek svými velmi malými rozměry. Zavedení GyneFixu je velmi jednoduché. Zákrok provádí gynekolog.

A na jakém principu tato metoda funguje? Malé měděné kroužky uvolňují ionty, které ničí spermie a působí jako prevence oplodnění vajíčka. GyneFix se nedoporučuje ženám, které příliš často střídají partnery – s takovým chováním prudce narůstá riziko zánětů a jejich šíření. V žádném případě nechrání ženu před pohlavně přenosnými chorobami.

Pilulka “po” bez hormonů

pililka po, proti početí, bez hormonů, bezpasaka.cz

Dojde-li k nechráněnému pohlavnímu styku nebo když selže některá z bariérových metod, je možné použít nehormonální nouzovou antikoncepci. Ta je v současnosti volně k dostání v lékárnách. „Pilulka ellaOne používaná po styku oddaluje uvolnění vajíčka tedy ovulaci, a to na dobu delší než pět dní, tedy na dobu delší, než je životnost spermií. Tímto mechanismem zabraňuje setkání vajíčka se spermií a následnému oplodnění,“ vysvětluje princip jejího fungování doktor Tomáš Fait.

Přirozené metody

teploměr pro měření ovulace bezpasaka.cz

Počítání plodných a neplodných dní, sledování bazální teploty ovulačním teploměrem, polohy a zvětšování děložního čípku či vazkost hlenu. Ideálně ženy kombinují tyto způsoby dohromady. Jakmile dojde k ovulaci, musí se pár rozloučit se sexem na několik dní. Nevýhodou je, že ženy musí sexuálně abstinovat zrovna  v ty dny, kdy jejich tělo a hormony po sexu touží nejvíce.

Jedná se o metody založené na zjišťování, ve které dny je žena plodná. Z celého měsíčního  cyklu je to totiž jen několik málo hodin, kdy je vajíčko schopno oplodnění. Problém je ovšem v životnosti spermií, které jsou nevyzpytatelné a dokážou si na vajíčko „počkat“ až pět dní.

Sterilizace

sterilizace, neplodnost, bezpasaka.cz

Jedná se o nevratný, drobný chirurgický zákrok, při kterém se přeruší vejcovody. Patří mezi ty nejspolehlivější metody, riziko otěhotnění je po sterilizaci pouze 0,5 procenta. Po této operaci lze nicméně stále otěhotnět pomocí metod asistované reprodukce, protože vaječníky zůstanou neporušené. Tuto formu ochrany před otěhotněním volí nejčastěji ženy kolem 40. roku života.

Spolehlivost antikoncepce

Žádná metoda, a to ani tak radikální, jako je sterilizace, nezaručuje naprostou ochranu proti otěhotnění. Spolehlivost jednotlivých antikoncepčních metod se vyjadřuje číslem (nebo procentem), kterému se říká Pearlův index. Ten se odvíjí od počtu těhotenství na 100 žen, které danou antikoncepční metodu používají během jednoho roku. Čím nižší Pearlův index, tím je metoda spolehlivější. Když je index mužského kondomu při typickém použití 18 (18 %), znamená to, že v průběhu jednoho roku otěhotní 18 ze sta žen, které kondom, jako jedinou antikoncepční metodu, používají. ZDROJ Antikoncepce.cz

spolehlivost antikoncepce bezpasaka.cz

Lauřin TIP

Osobně preferuji dvojitou ochranu v kombinaci nitroděložního nehormonálního tělíska a klasického kondomu. Za mě zbytečné umělé hormony do lidského těla nepatří. Myslete na své zdraví a to nejen při neužívání hormonální antikoncepce, ale i při bezpečném, chráněném styku. 

 

© Bezpasaka.cz

Mohlo by Tě zajímat:

Deprese snižuje hladinu testosteronu, jak z ní ven?

Nezájem o sex a nízké libido? Nakopněte svůj testosteron těžkým, ale efektivním způsobem!

Pozitivní vliv sexu na lidské zdraví

Sexuální výkonnost. Staňte se dravcem s medvědí výdrž

 

 

 porno web bezpasaka           silikonove panny bezpasaka

 

holka na sex anál, orál, BDSM z bezpasaka.cz

Autor: 
Laura
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.