Bondage - kouzlo erotického svazování

Sex
Štítky: 

Bondage - kouzlo erotického svazování

Erotická bondage je součástí BDSM praktik. Jedná se o erotické hrátky se silným estetickým aspektem. Kde má svazování svoje historické kořeny, jak se liší tradiční přístup od toho západního? Co lidi láká na tom svazovat a být svazován? Ponořte se do světa svázaných těl, uzlů, nevšedního vzrušení, potěšení i způsobu relaxace.

 

Obsah:

Co je to bondage?

Bondage, česky bondáž, je erotická forma svazování, které patří k nejrozšířenějším BDSM praktikám. Tato technika omezuje pohyblivost spoutané osoby v různé míře od lehkého po úplné znehybnění. Je prováděna vždy s ohledem na zdraví, bezpečnost a se souhlasem všech zúčastněných osob.

Znehybnění může být dosaženo různými způsoby - nasazením pout, vsazením do středověké klády, obmotáním lepící páskou nebo potravinovou folií, řetízky či provazy. Právě provaz je nejpoužívanější pomůckou při bondage.

Jde o specifický způsob vzrušení, komunikace, prožitku a zážitku, který má estetickou kvalitu a vyvolává u účastníků svazování na obou stranách silné, syrové emoce. “K hlubokému prožitku partnerů stačí kus provazu”, říká nejznámější česká riggerka (rozuměj ta, co svazuje) Edna. Bondage je formou relaxace, společenské zábavy, uměním i erotikou. Technika je to relativně bezpečná, zejména při pravidelné kontrole prokrvení končetin a míst, stlačených uzly a provazy.

Japonská historie

Takzvané umění provazu, neboli shibari, má staré a bohaté kořeny v japonské kultuře. Je zde chápáno jako umělecká forma, která je rovna ikebaně (umělecké aranžování květin), bonsajím či čajovým obřadům. Umělci, kteří ji provozují, se nazývají Nawakesho.

Svazování s erotickým podtextem vychází z bojového umění, které se kdysi v Japonsku používalo pro chytání zločinců a poutání vězňů. Specifické formy úvazů měli konkrétní význam. Není zaznamenáno, kdy přesně se umění lana vyvinulo do erotické formy, ale první zmínky o něm pocházejí už z 18. století.

Shibari nebo kinbaku?

                                                                foto Petr Jedinák

 

V západním světě jsou tato slova označující umění svazování vnímána většinou jako synonyma. Shibari znamená v doslovném překladu “umění někoho svázat” a kinbaku se dá přeložit jako “erotické otroctví”.

  • Shibari - je v současnosti chápáno spíše jako umělecký směr. Je častým námětem uměleckých fotografií a pořádají se veřejná vystoupení mistrů bondage. Jeho podstatou je snaha o vyzdvižení krásy ženského těla a provazy/úvazy slouží ke zdůraznění jeho křivek. Tato forma provazové bondage se vyznačuje složitými úvazy, kde každé lano a jeho umístění má svůj specifický význam. Tradičně se používala tenká (4-6 mm) konopná nebo bambusová lana o délce 6-7 metrů. Tradiční úvazy se různě kombinují s polohami a asymetrickým vázáním.

          Hlavní formy úvazu jsou Shinju – vázání prsou a horní poloviny těla, Sukarabo – vázání rozkroku a dolní poloviny těla a Karada – vázání celého těla.

          Základní pozice jsou Hogtie – prasečí úvaz nebo kozelec, Frogtie – žabí úvaz a Balltie – kulovitý úvaz do klubíčka.

  • Kinbaku - toto pojmenování se používá spíše u bondage, která je prostoupena erotikou a tělesným uspokojením/potěšením zúčastněných a je-li spojena se BDSM technikami.

"Termíny shibari a kinbaku jsou ve skutečnosti synonymní a oba jsou v Japonsku používány po mnoho let. Nicméně shibari (starší termín) obecně znamená svázat nebo vázat, zatímco kinbaku (modernější termín) znamená pevně svázat nebo svázat v erotickém smyslu. Slovo kinbaku si také nese přidaný význam, a to umění tradiční japonské erotické bondáže. To znamená shibari dělané tradičním nebo historickým způsobem pro estetický a/nebo erotický výsledek." Mastek K - odborník na japonskou bondage

 

Technika západní versus japonská

  • Japonská bondage - používá zdvojený provaz přeložený na půl, ale nevyužívá liščí smyčky. Většina úvazů začíná dvojitým obmotáním jedné nebo obou rukou, kotníků, stehen, pasu, atd. Poté se oba konce provazů překříží, kratší konec se protáhne pod provazy a uváže se jednoduchý uzel nebo ambulanční uzel. Provaz by neměl být pevně utažený - mezi kůží a provazem by měl být prostor na prostrčení palce.
  • Západní bondage - používá také zdvojený provaz, tj. přeložený napůl. Na začátku se uváže liščí smyčka, kde uprostřed je jedna ruka nebo obě ruce, případně kotníky nebo stehna. Provaz se následně vede na druhou stranu a několikrát se obtočí okolo svazované části. Počet obtočení závisí na požadované pohodlnosti úvazu (více znamená větší pohodlí) nebo také zbývající délce provazu. Následně se provaz protáhne "okem" vzniklým při vázání liščí smyčky.

Bondage scéna v Čechách

 

V naší kotlině není bondage historicky nijak zakořeněná. První akce a workshopy se u nás začaly objevovat až po revoluci. Akce úchylného charakteru se rozjely, ale čistě vázacích bylo jako šafránu. Teprve po roce 2016 se u nás začíná více lidí shibari a kinbaku věnovat. Pořádají se workshopy i se zahraničními lektory, pravidelné tréninky, setkání, veřejné bondage show. Za zmínku stojí pravidelné akce nazvané Rope spirit - večery japonské bondage, které pořádá Edna.

3 uzly české bondage scény

  • Ateliér v Praze, www.bdsmklub.cz, v Ateliéru se od jeho začátku konají tematické večírky a jedním z témat je i bondage. Zajít sem můžete i na workshopy, které jsou spíše pro začátečníky.
  • Soptík v Brně, www.xbondage.cz, jeden z českých nejšikovnějších riggerů, ctitel japonské bondage, který organizuje i sám vede workshopy v brněnském Domečku, kde se snaží o pravidelné konání tematických akcí.
  • Fotoatelier Kolbenka Praha, www.shibari.cz, Into These Bonds je přezdívka sympatické štíhlé dámy, která se po zkušenosti s workshopy ze zahraničí se je rozhodla organizovat i u nás. Kromě toho pořádá pravidelné shibari tréninky.

 

Tip:  pokud se nechcete učit techniky provazové bondage, ale svazování a poutání vás přesto láká vyzkoušet, v obchodech s erotickými potřebami najdete širokou nabídku pout a vázacích setů.

 

Kde čerpat inspiraci

VIDEO: www.youtube.com/watch?v=kJbI2Q_f8To&has_verified=1

              www.youtube.com/watch?v=_xAOYVGXfaA

              www.youtube.com/watch?v=aKYKUx9GD2U&has_verified=1

 

WEBY: www.pisklata.cz

             www.hradusipokus-cz.webnode.cz

             www.edison-art.cz

             www.bondage.cz

 

FOTOGRAFIE: www.jedinak.cz

 

KNIHY: Základy BDSM pro začátečníky - Michelle Fegatofi

              Budoárová bible - Betony Vernonová, Francois Berthoud

      

Mohlo by vás zajímat:

Staň se sexuálním expertem, aneb 10 knih, které nesmějí chybět v erotické knihovně

Fenomén swingers

Sexboti, které musíš znát, jestli chceš být pionýrem budoucnosti

Nezájem o sex a nízké libido? Nakopněte svůj testosteron těžkým, ale efektivním způsobem!

 

Autor: 
Laura
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.