Freya. Synonymum pro českou sexuální asistenci

19.11.2021 - 20:01
Rozhovory
Autor: Svatava
   Přečteno: 3930x
Freya, z.s.přinesla do České republiky novou službu - sexuální asistenci. Nejen tu. Zaměřuje se především na odborné sociální poradenství, v rámci kterého pomáhá lidem se zdravotním postižením a seniorům žít naplno.

Freya. Synonymum pro českou sexuální asistenci Freya, z.s.přinesla do České republiky novou službu - sexuální asistenci. Nejen tu. Zaměřuje se především na odborné sociální poradenství, v rámci kterého pomáhá lidem se zdravotním postižením a seniorům žít naplno. Hlavně v intimní oblasti jejich života, v sexualitě a vztazích. Proč je sexualita u lidí se znevýhodněním stále tabu nebo jaká je náplň sexuálního asistenta/ky? Nejen na to jsme se zeptali Petry Hamerníkové, ředitelky vzdělávání Frey.


Většina lidí si Freyu, z. s. spojuje především s medializovanou sexuální asistencí. Jaké je hlavní náplň Vašich služeb? Co všechno nabízíte?


Naše organizace poskytuje komplexní podporu osobám se zdravotním znevýhodněním, seniorům a seniorkám v oblasti sexuality a vztahů, to znamená, že pořádáme akreditované vzdělávací semináře a výcviky pro pracovníky a pracovnice pomáhajících profesí. Poskytujeme metodickou podporu organizacím v zavádění tématu sexuality.

Nabízíme odborné sociální poradenství v této oblasti a nesmíme zapomínat na rodiče lidí se zdravotním znevýhodněním, pro které pořádáme i edukační skupiny. Moje kolegyně jsou také psychoterapeutky, takže nabízejí i tuto podporu. A jednou z našich aktivit je právě rozvoj a vzdělávání v oblasti sexuální asistence.


Sexualita je i ve 21. století často tabu. Napříč tomu, že erotika a sex na nás “bliká” z každého rohu, počítače, filmu či reklamy. O intimních potřebách handicapovaných osob a seniorů se téměř nemluví. Čím to podle Vás je?


Máte pravdu, že toto téma je ve společnosti tabuizované. Pokud se podíváme na oblast sexuality lidí v seniorském věku, tak ve společnosti vidíme, že stáří je spojováno spíše s moudrostí, zkušenostmi, nadhledem, ale rozhodně ne se sexualitou, ta se považuje v tomto věku za něco divného a nepatřičného, přestože různé výzkumy potvrzují, že lidé i v pozdním seniorském věku jsou sexuálně aktivní. U lidí s mentálním znevýhodněním ve společnosti převládají nejčastěji dva mýty. 

První jsou obavy, že sexualita těchto lidí je nezdrženlivá a pokud toto téma otevřeme, dostaví se efekt protržené přehrady. 

A druhým mýtem je, že tito lidé žádnou sexualitu nemají, protože jejich celkový vývoj je dáván na úroveň mentální vyspělosti, což může odpovídat např. čtyřletému dítěti.


Možnost naplnit sexuální potřeby patří k základním právům každého jednotlivce. Co se děje s psychikou člověka, když tuto možnost nemá?


Naše sexualita může být propojena se sebevědomým a přijetím sebe sama či svého těla. Pokud někdo nemá uspokojenou svoji sexualitu a nemyslím tím jen sex, ale cokoliv, co v této oblasti potřebuje (doteky, lásku, blízkost, vztahy ...), tak se jeho chování může měnit a někdy můžeme pozorovat špatnou náladu, agresivitu, přejídání, sebepoškozování, úzkosti, deprese i obsedantně kompulzivní poruchu. 


Od roku 2015 školí Freya sexuální asistentky a asistenty. Jaké služby nabízí a kdo jsou jejich typičtí klienti.


Po proškolení si každý asistent/ka zvolí, jaké služby bude nabízet. Toto rozhodnutí je zcela na něm a zahrnuje celou škálu aktivit od poradenství, doteků, nahoty, masáží, výuky masturbace, masturbaci a sexuální styk. Nejčastěji sexuální asistenci vyhledávají muži s tělesným postižením. V menší míře pak muži s mentálním znevýhodněním a senioři. 


Cílem sexuální asistence je něco jiného, než je cílem práce v sexbyznysu. Sexuální asistentka má vzdělávat, povzbuzovat, budovat u klientů sebevědomí v oblasti sexuality, korigovat chování, pracovat se špatně naučenými návyky u lidí s mentálním znevýhodněním. 


Asistence by měla vést k tomu, že klient/ka dostane takovou podporu, že získá vlastní sebevědomí pro navázání vztahu mimo sexuální asistenci a začne žít běžný, normální život. To je vlastně hlavním cílem. Asistentky/i pak mají radost, když se jim klient/ka přestane ozývat a najde si partnera/partnerku. Ten odchod klienta/ky je skvělá zpětná vazba. U žen v sexbyznysu je to naprosto opačně, ty naopak potřebují udržovat stálou klientelu. 

Jaký posun udělala sexuální asistence v Čechách za těch 5 let? Jak sama o sobě, tak v očích veřejnosti. Roste zájem ze strany klientů?


Sexuální asistenci jsem na začátku jejího vzniku vnímala jako možnost změny profese pro ženy ze sexbyznysu. V současné chvíli se nám na tuto pozici do kurzu hlásí i lidé z pomáhajících profesí, kteří vnímají, že sexualita je velmi důležitá, a chtějí na této cestě člověka se znevýhodněním podpořit ještě o kousek dále, než to umožňuje právě nastavení pomáhajících profesí.

Toto téma je kontroverzní, ale díky tomu, že se o něm ve společnosti začalo mluvit, tak tato debata přispěla i k otevření diskuze ve společnosti o sexualitě lidí se znevýhodněním, seniorů a seniorek. A možná i díky tomu se zájem o sexuální asistenci stále zvyšuje. 

Sexuální asistence je služba, kterou si klienti platí sami. Vidíte do budoucna nějakou šanci, že by podobné služby mohly dotovat zdravotní pojišťovny?

Máte pravdu, sexuální asistenci si nyní musí hradit klienti/ky sami, ale naše organizace neprosazuje úhradu z pojišťoven, protože tento krok by přispíval k marginalizaci cílové skupiny, která asistenci využívá. 

Handicapovaní lidé a senioři patří do skupiny s nízkými až minimálními příjmy. Hodina sexuální asistenci stojí kolem 1200 korun za hodinu. Setkáváte se často s tím, že by o Vaše služby či sexuální asistenci stáli, ale nemají na ni prostředky? Mohou se například obrátit na nějakou neziskovou organizaci o pomoc?

Jsme si vědomi toho, že někteří lidé nemají finanční prostředky na sexuální asistenci, ale na druhou stranu spousta lidí si ji dovolit může, nebo jsou schopni si na ni našetřit. Do této situace také vstupuje faktor 3. strany, kdy nějaká další osoba z rodiny nebo veřejný opatrovník spravuje finance daného člověka a na prioritu jeho potřeb má jiný názor.

Může se tak stát, že pak daný člověk jede např. k moři, protože tam jedou všichni klienti/ky ze zařízení a hromadně se na to šetří a tento člověk nemá na výběr, nemůže se rozhodovat podle svých potřeb. Ale ve chvíli, kdy člověk v sociálních službách pokryje nezbytné náklady, tak by se měl podílet na rozhodnutí, jak s volnými prostředky naloží. 

V médiích se často diskutuje rozdíl mezi sexuální asistencí a placenými sexuálními službami. Jaký je zásadní rozdíl podle Vás a existuje něco, co mají společného?

Sexuální asistence a placené sexuální služby se liší v modelu přístupu ke klientovi/ce. U sexuální služeb spíše vnímám ekonomický faktor, kdy žena nebo muž ze sexbyznysu se snaží získat z klienta/ky opakovaného zákazníka. 

U sexuální asistence je předem stanoveno, na jaké podpoře v oblasti sexuality a vztahů budou společně pracovat, aby to pak daný člověk zvládl sám, osamostatnil se nebo si našel partnera či partnerku.

Jediná oblast, kde se potkávají je sexuální styk, ale ten nenabízí všichni asistenti/ky.

Mohou být podle Vás placené erotické a sexuální služby alternativou k sexuální asistenci ve smyslu naplnění přirozených intimních potřeb znevýhodněných osob? Nedávno jsme zveřejnili rozhovor s mladým mužem upoutaným na vozík, který tyto služby využívá.

Placené sexuální služby a služba sexuální asistence jsou dvě rozdílné služby a je na člověku, kterou si zvolí a která mu lépe vyhovuje a kterou potřebuje. 

V prostituci jde hlavně o sex a v sexuální asistenci o edukaci a kontinuálnější práci v oblasti sexuality klienta/klienty.


Nerada bych služby rozdělovala podle toho, že pokud má člověk hendikep, je pro něj určena sexuální asistence a pro člověka bez hendikepu placené služby. Určitě i člověk s hendikepem má právo se rozhodnout a vybrat si. Ale jde spíše o rozdílnost v přístupu a podpoře, kterou asistence nabízí. Pokud ji daný člověk nepotřebuje, tak v placených sexuálních službách bude mít větší výběr v pestrosti nabídky. 

Pokud by se naši čtenáři chtěli stát sexuálním asistentem či asistentkou, co musí splňovat? Co všechno se v kurzu naučí, kolik vzdělání stojí, jak dlouho trvá a kdy je možné se do něj přihlásit?

Kurz sexuální asistence se bude otevírat v lednu 2021. V současné chvíli probíhají osobní pohovory se zájemci o tuto pozici a rády bychom ukončili výběr do poloviny prosince, takže nyní je nejvhodnější čas se přihlásit. Popis toho, co se v kurzu zájemci naučí, najdou také na tomto odkazu níže. 

Přihlášení se je možné ZDE. Kurz trvá 9 dní, které proběhnou od ledna do března, každý měsíc 3 dny a cena kurzu je 12 900 korun.

Důležitým předpokladem pro výběr uchazečů je, že daný člověk má zpracovanou svoji sexualitu, ví, kde jsou jeho limity a hranice, má nějaké životní zkušenosti, o které se může opřít. Velmi cenná je pro nás zkušenost s cílovou skupinou, které se asistence věnuje a zkušenost s prací s tělem. Sexuální asistence není práce na plný úvazek a z těchto důvodů by daný zájemce měl mít zaměstnání, ze kterého pramení jeho hlavní příjem. 

Pracuje následně certifikovaný sexuální asistent v rámci společnosti Freya?

Proškolené asistentky/ti pracují po ukončení vzdělávání sami na sebe, ale naše organizace se snaží jim poskytnout podporu a další vzdělávání, pokud mají pocit, že by se v některých oblastech chtěli dále rozvíjet. Také máme párkrát do roka společné setkání a určitě nabízíme i podporu, pokud si daný člověk není v některé situaci jistý. 

 

Děkuji za Vaše odpovědi a přeji hodně úspěchú nejen na poli osvěty týkající se neoddiskuvatelného významu sexuality v lidském životě.

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak se žije na erotickém privátu. Exkluzivní rozhovor z brněnského Staru

Luxusní společnice 21. století - novoroční superrozhovor s Lucií Hříšnou

Rozhovor o polyamorii aneb jaké to je, když milujete více partnerů

Rozhovor o opravdovém partnerském BDSM

 

 

      banner bezpasaka.cz   

 

porn banner bezpasaka.cz

 

banner holky na sex bezpasaka

© Bezpasaka.cz

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Autor: Svatava

Jsem člověk mnoha zájmů a dovedností potřebující ke spokojenému životu tvůrčí a smysluplnou práci. Mluvit a psát o tématech, která jsou tabu, mě baví. Práce s texty a jejich vizuálem je mou hlavní pracovní náplní pro jedinečný erotický blog Bezpasáka. 

Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.

Podobné články

Mezinárodní den ženského orgasmu 8.8.

08.08.2022 - 09:00

Začátek srpna, 8. 8. 2022. Dvě stojaté osmičky vedle sebe značí jediné – Mezinárodní den ženského orgasmu.

Zobrazit článek

Záhadný cizinec

07.07.2022 - 09:00

Dominika byla žena ve středních letech. Před pár měsíci byla nucena v podnikání vyhlásit bankrot a dluhy, které ji zůstaly na krku byly příčinou rozpadu jejího manželství.

Zobrazit článek

Někdo to rád horké. Hrátky s voskem – od teorie k praxi

06.07.2022 - 08:00

Co se vám vybaví, když se mluví o svíčkách v souvislosti se sexem? Je to vidina romantického milování na plátcích růžích ve světle plápolajících svíček? Nebo jsou to spíše BDSM praktiky?

Zobrazit článek

Zaměřeno na bradavky: Jak si s nimi hrát?

29.06.2022 - 08:06

Bradavky jsou jednou z nejdůležitějších erotogenních zón a přitom jsou při sexu často opomíjené.

Zobrazit článek
×

Měj přehled o novinkách!

Buď mezi prvními, kdo ví o nových holkách a novinkách na webu. Odebírej nejčerstvější informace! 

Odebírat novinky