Mezinárodní den prostitutek se slaví 2.června už od roku 1975

Aktuality

Mezinárodní den prostitutek se slaví 2.června už od roku 1975

Za vznikem Mezinárodního dnu sexuálních pracovnic a pracovníků stojí vzpoura francouzských prostitutek, které protestovaly proti represím a sociálnímu vyloučení. I když během ní nedosáhly dialogu s úřady, získaly na svou stranu zájem veřejnosti i řady různých organizací. Boj za jejich práva trvá dodnes.

Obsah:

Historie mezinárodního dnu prostitutek

francouzské prostitutky vzpoura v kostele bezpasaka.cz

Začátkem června v roce 1975 obsadila skupina čítající okolo 100 prostitutek kostel ve francouzském Lyonu. Ženy provozující nejstarší řemeslo jak na ulici tak ve veřejných domech protestovaly proti častým policejním represím a sociálnímu vyloučení. Ke kolegyním se přidaly i sexuální pracovnice z Paříže, Marseille a dalších měst.

Protest byl reakcí především na policejní represe, které se snažily o skrývání prostitutce, což vedlo k nárůstu násilí páchaného na prostitutkách a jejich nižší ochraně. Sexuální pracovnice tehdy vznesly své požadavky na důstojný život, ale odpovědní úředníci s nimi odmítli vést dialog.

Po osmi dnech byly ženy vyhnány z kostela policií a i když skončila celá akce na první pohled nezdarem, něco se přece jen změnilo. Veřejnost a různé organizace se o ženy pracující v sexbyznysu začala více zajímat a starat. Lidé si začali uvědomovat jejich nelehké postavení a více vnímat problémy, kterým díky své práci čelily.

Datum 2.června byl posléze stanoven jako „International Whores’ Day” nebo také “International Sex Workers Day”.

Sexuální práce je práce

boj za práva prostitutek bezpasaka.cz

                                                    lidská práva mají i prostitutky

Boj za práva sexuálních pracovnic a pracovníků trvá dodnes. V lednu 2019 se v otevřeném dopisu v časopisu Le Monde 130 prostitutek vyjádřilo k situaci, která stále panuje v jejich pracovním prostředí například takto:

„Ne, sexuální práce sama o sobě není násilím. Nebezpečnou ji činí podmínky, ve kterých ji vykonáváme, a právě kvůli penalizaci zákazníků jsme tomuto násilí více vystaveni. Ne, výkon sexuální práce není v rozporu s naší lidskou důstojností. Vadí nám prohibicionistické zákony, diskriminace, hanobení a stigmatizace, jejichž jsme obětmi.“

„Ne, naše předpokládaná průměrná délka života není pouhých 40 let, jak je bez důkazů uváděno. Chcete-li se přesvědčit o pravdě, stačí si přečíst zprávu Hlavního zdravotnického úřadu o prostitutkách, nebo nám jen naslouchat. Náš zdravotní stav není horší než u ostatní populace, s výjimkou častějšího vystavení násilí, které je způsobeno skutečností, že se pro vykonávání naší práce musíme skrývat.”

Díky Mezinárodnímu dni sexuálních pracovnic a pracovníků je možné znovu otevírat témata spojená s prostitucí jako je násilí, bezpečí, podmínky práce, právo na lidskou důstojnost atd.

Jejich velkým zastáncem, podporovatelem a pomocníkem je v České republice už mnoho let nezisková organizace Rozkoš bez rizika, jejíž hlavní zprávou k tomuto dni je, že sexuální práce je práce! 

Bezpasáka.cz také patří mezi podporovatele pracovnic a pracovníků v sexbyznysu. Kromě jiného se snažíme v našich článcích informovat veřejnost o tématech s prostitutcí spojených a odkrývat tabu, která jsou s tímto regulérním řemeslem spojena.

© Svatava Pokorná

K tématu prostituce vám doporučujeme tyto články:

Co muže láká a vzrušuje na sexu s prostitutkou?

Kuplíři a zákon. Proč je lepší být bez pasáka?

Jak zlepšit podmínky práce v sexbyznysu a zdanit jeho pracovníky? Rozhovor s Pirátským poslancem Jakubem Michálkem o návrhu na regulaci prostituce.

Rozkoš bez rizika pomáhá ženám ze sexbyznysu už více než 25 let

 

Autor: 
Svatava
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.