Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

5 nejčastějších pohlavních nemocí pánů mužů a jejich prevence

24.11.2021 - 15:46
Zdraví
Autor: Iva
   Přečteno: 1995x
I páni mají své mužské záležitosti. V případě pohlavních chorob se však může jednat o holou katastrofu. Čím nejčastěji trpí mužská chlouba?

U mnoha pohlavních nemocí dochází k větším a častějším příznakům u žen, proto by jen málokterý muž předpokládal, že i on může trpět různými pohlavními nemocemi. Mnoho těchto chorob je způsobeno především nevhodným jídelníčkem, rychlým životním stylem či stresem. Zvláště pak u rakoviny prostaty, která je v 21. století na vzestupu, je nezbytná pravidelná prevence.

Obsah:


Pohlavní choroby jsou už minulostí. Opravdu?
nejčastější pohlavní nemoci u mužů bezpasaka.cz

Co z historie víme, je fakt, že napříč časem byly pohlavní choroby doslova metla lidstva. Hlavně v časech války a katastrof se mnoho  mužů/vojáků odvážilo využívat sexuální služby ve větší míře, než bylo obvyklé.

Aktuálně nás pohlavní choroby již tolik netrápí a tento fakt není vůbec způsoben díky nízkému využívání erotických služeb. Je to dáno čistě tím, že lidé se o sebe více starají. Hlavně prostitutky  vykazují rok co rok stále nižší nemocnost, která je aktuálně nižší, než u běžné populace. Ale to jsme trochu odbočili.

Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější mužské pohlavní nemoci a jak se proti nim bránit.

Spermatokéla

Spermatokéla je benigní nebolestivý cystický útvar, který je vyplněný spermatickou tekutinou a může obsahovat také spermie. Tato nemoc se vyskytuje opravdu jen u mužů, protože vzniká v šourku a vždy způsobuje jeho otok a zvětšení. 

Nemoc se obvykle vyskytuje nad nebo za varletem, avšak od varlete je oddělená. Spermatokéla se vyskytuje u mužů v každém věku. Velikost postižené oblasti zpravidla bývá v rozsahu do 10 mm, ale některé mohou být i podstatně větší.

Při normální funkci spermie sestupují a odchází z těla při ejakulaci, v případě spermatokély se ale hromadí v nadvarleti a vytvářejí cysty, kterých může být ve varleti hned několik. Při léčbě se v první řadě musí stanovit diagnostika, při které se lékař ptá pacienta na délku trvání nemoci, následně se pacient vyšetří ve stoje i vleže.  K potvrzení spermatokély se využívá ultrazvukové vyšetření.

Dále následuje diferenciální diagnostika, ve které musí lékař odlišit hydrokélu, varikokélu a nádorové onemocnění v oblasti varlete či nadvarlete. Pacienti, u kterých se zjistí menší nález, se nemusí obávat žádného zákroku. Většinou se nález jen sleduje. Aspirace obsahu cysty je možná, ale tekutina se obvykle po čase opět doplní.

K operačnímu řešení se uchyluje lékař ve chvíli, kdy je nález větší. Zákrok probíhá v celkové nebo spinální anestezii a trvá přibližně třicet minut. Po otevření varlete se odstraňuje celý cystický útvar.

Prevence

Prevencí proti tomuto onemocnění je ochrana šourku před poraněním a patřičná léčba zánětlivých onemocnění orgánů šourku. Nemoc totiž vzniká v jejich důsledku a při neopakované léčbě může dojít k její chronické podobě.

Poruchy erekce
nejčastější pohlavní nemoci u mužů bezpasaka.cz 3

Nejčastěji sexuální dysfunkcí pohlavních orgánů u mužů je nedostatečná tuhost pohlavního údu.  S tímto problémem se setká ve svém životě téměř každý chlap. Pokud se ale tento problém u muže vyskytuje pravidelněji, hodnotíme ho jako klinicky relevantní sexuální dysfunkci a muž by měl tento problém řešit.

Poruchy erekce se dají rozdělit na kompletní a inkompletní. Při kompletní poruše je tvrdost pohlavního údu nedostatečná za všech okolností. Inkompletní porucha erekce je mnohem častější. 

Problém s nedostatečnou tvrdostí erekce se u pacientů vyskytuje jen v některých situacích. Zatímco u kompletní poruchy erekce není zpravidla o organicitě pochyb, u inkompletní poruchy se prolínají vlivy biologické, psychické, partnerské a sociální.

Často se muži setkají s poruchou erekce v návaznosti na nedostatek  spánku, nadměrné množství konzumace alkoholu či kouření cigaret. Také káva občas dokáže způsobit nedostatečnou erekci. V návaznosti na nepodařenou erekci se může u muže rozjet psychický problém, díky kterému se při dalších pokusech objeví další neúspěchy.

Prevence

Nejlepší prevencí proti nedostatečné erekci je vyvarování se spánkovému deficitu, kouření, alkoholu, přejídání se a nevhodnému jídelníčku. Podrobně jsme o poruchách erekce hovořili v tomto článku. Pokud vás tedy tento problém trápí, doporučujeme vám si jej přečíst.

Chlamydie
nejčastější pohlavní nemoci u mužů bezpasaka.cz 1

Chlamydie jsou nepohyblivé intracelulární bakterie. Jedná se o parazity, neboť napadají buňky hostitele. Nejsou schopny samy získávat energii, jsou proto závislé na svém hostiteli. Některé z nich přežívají uvnitř lidského těla, aniž by ho nějak poškozovaly. Jiné naopak způsobují infekce a nesou s sebou příznaky.

Toto onemocnění je velmi zákeřné. U mnoha lidí se příznaky nikdy nevyvinou a o tom, že trpí chlamydiemi, se dozví například až při náhodném vyšetření. Mnoho mužů se nechává vyšetřit, protože jim nejde založit rodinu, následně se dozvídají, že mají chlamydie. 

Pokud se toto onemocnění neléčí, může dojít až k neplodnosti. Mezi nejčastější příznaky onemocnění chlamydiemi je bolestivé močení, bolest v podbřišku, výtok z penisu a bolest varlat.

Nákazu chlamydiemi je možné prokázat již po sedmi dnech od nákazy. Vyšetření se většinou dělá za pomocí krevního odběru nebo výtěru z močové trubice. Pokud se opravdu prokáže infekce, pacient se dále léčí antibiotiky. 

Léčba ale nemusí být napoprvé úspěšná, a pokud původce onemocnění stále přetrvává v organismu, zánět se může opakovat a přejít až do chronického stavu. 

V případě, že je nemocný v dlouhodobém partnerském vztahu, je důležité, aby byli léčeni oba partneři a zabránilo se tak opakovanému vzájemnému přenosu.

Prevence

Nakazit se chlamydiemi je poměrně snadné. V případě prevence je důležité vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a hlavně nechráněnému sexu. Dále dodržovat zásady intimní hygieny a používat jen vlastní ručník a prádlo. Je důležité dbát na hygienické zásady při návštěvě bazénů, solárií a saun.

Zánět prostaty

Mnoho mužů si myslí, že zánět prostaty postihuje hlavně starší muže. Ve věkové skupině do 50 let je chronická prostatitida ale dokonce na prvním místě mezi obtížemi, se kterými pacienti svého lékaře navštěvují. 

Rozlišuje se na akutní a chronickou formu. Akutní zánět prostaty je méně častý a provázejí ho výraznější příznaky - častější nutkání k močení, bolesti při močení a výtok  z močové trubice. Pacient má navíc horečku, zimnici a tupou bolest v rozkroku, tříslech nebo podbřišku při stolici a při pohlavním styku. Také se mohou objevit poruchy erekce, bolesti při orgasmu či krev v ejakulátu.

U chronického zánětu se potíže při močení objevují také, obvykle však v mírnější podobě. Mnoho mužů se kvůli menším příznakům ostýchá a k lékaři nejde, což je velká chyba. Vzhledem k tomu, že podobné příznaky mohou být i příznaky nějakého závažnějšího a životu ohrožujícího onemocnění, je hloupým nápadem návštěvu lékaře podcenit.

V případě bakteriální infekce se toto onemocnění léčí antibiotiky. V případě chronického onemocnění se podávají antibiotika dlouhodobě ve velmi malých dávkách. Také se dá onemocnění léčit pomocí diety s vynecháním dráždivých jídel a absenci fyzických aktivit, například jízdy na kole. Léčba navíc musí být individuální podle toho, co se jeví být hlavní příčinou obtíží.

Prevence

Prevencí zánětu prostaty je především předcházení a rychlá léčba infekcí dolních cest močových, dbaní na hygienu a nezadržování dlouhodobě moči. Přestože to není časté, každý muž by měl chodit na pravidelné kontroly prostaty a od věku padesáti let by měl mít prostatu vyšetřenou jednou ročně. 

Rakovina prostaty
nemoci-pohlavnich-organu-muzi-bezpasaka 3

Karcinom prostaty tvoří asi 4 % všech nádorových onemocnění. V České republice se jeho výskyt pohybuje okolo 60 případů na 100 000 mužů. 

S touto rakovinou se lékaři setkávají v 21. století stále častěji. Incidence v ČR stoupla až o 70% oproti počátku devadesátých let. Nejvíce nemocných je ve věku mezi 70. – 80. rokem, přibývá ale i pacientů mladších. Roli hrají kromě životního stylu i genetické faktory. 

Předpokládá se, že jídelníček s vysokým obsahem tuků a kadmium obsažené v cigaretovém kouři mohou mít vztah k původu onemocnění tohoto druhu rakoviny. Mezi nejednoznačné rizikové faktory patří sexuálně přenosná infekční onemocnění a tedy i míra sexuální aktivity. 

Ačkoliv testosteron – mužský pohlavní hormon – nemá přímý vztah ke vzniku nádoru, může se podílet na jeho rozvoji. Bylo zjištěno, že incidence karcinomu prostaty je mnohem nižší u eunuchů, kteří zcela postrádají testosteron.

Časná stádia karcinomu prostaty jsou většinou bez příznaků. U lokálně pokročilých nádorů (to jsou takové, které už se šíří do okolí – do močového měchýře, do močové trubice, ale ještě nemetastazovaly do vzdálených orgánů) jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. 

Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Celkovými příznaky jako u jiných nádorových onemocnění je nechutenství, hubnutí, únava a celková slabost.

Způsob léčby závisí na povaze nádoru, věku nemocného, jeho celkovém stavu a přidružených potížích.

Prevence

Jako u ostatních druhů rakovin je nejlepší prevencí zdravý životní styl. Dostatek spánku, pohybu a vyvážené racionální stravy. Omezení stresu, kouření a alkoholu. Muži po 40 roku života by měli pravidelně docházet na preventivní vyšetření, které je pro včasné odhalení rakoviny prostaty zcela zásadní. Kromě krevních testů, které zjistí hladinu PSA – prostatického antigenu je důležité i vyšetření hmatové.


banner eshop bezpasáka sex doll bezpasaka.cz banner Nicol naughty harbor bezpasaka.cz

porn banner bezpasaka.cz

© Bezpasáka

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Autor: Iva
Jsem tady, abych mohla bořit mýty a tabu okolo sexu a placeného sexu. Jsem jedním z majitelů webu bezpasaka.cz!

Baví mě vám přiblížit svět placeného sexu, a proto je napsala kompletní příručku, jak a kde dívku na sex sehnat.
Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.

Podobné články

Mezinárodní den ženského orgasmu 8.8.

08.08.2022 - 09:00

Začátek srpna, 8. 8. 2022. Dvě stojaté osmičky vedle sebe značí jediné – Mezinárodní den ženského orgasmu.

Zobrazit článek

Záhadný cizinec

07.07.2022 - 09:00

Dominika byla žena ve středních letech. Před pár měsíci byla nucena v podnikání vyhlásit bankrot a dluhy, které ji zůstaly na krku byly příčinou rozpadu jejího manželství.

Zobrazit článek

Někdo to rád horké. Hrátky s voskem – od teorie k praxi

06.07.2022 - 08:00

Co se vám vybaví, když se mluví o svíčkách v souvislosti se sexem? Je to vidina romantického milování na plátcích růžích ve světle plápolajících svíček? Nebo jsou to spíše BDSM praktiky?

Zobrazit článek

Zaměřeno na bradavky: Jak si s nimi hrát?

29.06.2022 - 08:06

Bradavky jsou jednou z nejdůležitějších erotogenních zón a přitom jsou při sexu často opomíjené.

Zobrazit článek
×

Měj přehled o novinkách!

Buď mezi prvními, kdo ví o nových holkách a novinkách na webu. Odebírej nejčerstvější informace! 

Odebírat novinky