Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Pohlavní choroby jsou opět na vzestupu. Vědět, na co si dát pozor, se vyplatí!

28.09.2021 - 09:12
Zdraví
   Přečteno: 3045x
Pohlavní nemoci se v naší společnosti stávají stále aktuálnějším tématem.

Pohlavní choroby jsou opět na vzestupu. Vědět, na co si dát pozor, se vyplatí! Pohlavní nemoci se v naší společnosti stávají stále aktuálnějším tématem. Riziko nákazy rok od roku vzrůstá ruku v ruce s počty nově nakažených. Kromě syfilis nebo kapavky, které nás provázejí po staletí, se k nám díky migraci dostávají nové, exotické, sexuálně přenosné choroby. Orientovat se v této oblasti by mělo být samozřejmostí pro každého milovníka sexu. Připravili jsme pro vás balíček informací, které vám pomůžou se ve světě takzvaných Venušiných chorob zorientovat a efektivně chránit zdraví své i ostatních lidí.


Obsah:


Co byste měli vědět o pohlavních chorobách

Pohlavní neboli venerická choroba je infekční nemoc, která se přenáší hlavně pohlavním stykem. Lékařský obor, který se zabývá jejich prevencí a léčbou, se nazývá venerologie. Lékaři, zabývající se touto problematikou, musí mít atestaci v dermatovenerologii. Spojení pohlavních a kožních chorob je logické, protože prvotním příznakem nakažení pohlavní nemocí je nejčastěji právě kožní projev. Momentálně je jich známo více než dvacet.

*Pohlavní neboli venerická choroba – název je odvozen z latinského morbus Veresis, což v překladu znamená Venušina choroba.


Formy přenosu

Pohlavní choroby se přenáší tělními tekutinami - genitální, orogenitální, oroanální nebo genitoanální cestou. K nákaze může dojít několika cestami:

  • Nechráněný pohlavní styk – nejčastější způsob nakažení.
  • Infikovaná krevní transfuze nebo kontakt s krví nemocného člověka - nejvíce rizikovou skupinou jsou narkomani.
  • Infikovaná těhotná žena – nemoc přechází na plod.


Zdravotní rizika

Pohlavní nemoci jsou velmi nebezpečné, mohou způsobit neplodnost, negativně ovlivnit průběh těhotenství, nebo v určitých případech i smrt. Postihují muže, ženy i děti a projevují se v oblasti genitálií.

Původce onemocnění najdeme jak mezi viry (genitální opar, genitální bradavice, HIV/AIDS), tak mezi bakteriemi (chlamydie, kapavka, syfilis) či parazity (trichomoniáza, veš muňka).

Problémem je, že jsou často bezpříznakové a nakažený člověk, aniž by o svém onemocnění věděl, šíří infekci dál. V posledních letech počet nakažených stále stoupá, především proto, že lidé podceňují ochranu při pohlavním styku.

Je třeba mít na zřeteli, že AIDS je smrtelná nemoc a neléčená syfilis také. Pokud jste jednou pohlavní onemocnění prodělali, tak u většiny z nich ve vás zůstávají viry navždy a stáváte se přenašeči infekce.


Příznaky

Komplikující okolností ohledně pohlavních chorob je velmi častá absence příznaků nákazy. Nejčastějším varovným signálem je výtok z pochvy nebo močové trubice, kožní změny v okolí genitálů a konečníku nebo v ústech a na rtech, zčervenání těchto míst nebo svědění mezi nohama.

V případě některých nemocí, jako syfilis nebo AIDS, se může navíc vyskytnout i stav zaměnitelný třeba za chřipku. Člověk se cítí slabý, bez energie, má vysokou horečku.

Každá nemoc má trochu odlišné příznaky. Jakékoliv změny na vašich genitáliích by vás měli ihned nasměrovat k lékaři. Především v případě, pokud víte, že jste provozovali rizikové chování, například nechráněný sex.


Ohlašovací povinnost

Zásadně se vyhněte snahám o samoléčbu. Navštivte lékaře okamžitě, pokud pojmete podezření o možné nákaze. Syfilis, kapavka, měkký vřed, venerický lymfogranulom a AIDS podléhají ohlašovací povinnosti. Myslete také na ostatní a do stanovení diagnózy se úplně vyhněte veškeré činnosti, která by mohla způsobit nakažení další osoby.


Dějiny v kostce

První zprávy o pohlavně přenosných chorobách pocházejí z období před 5000 lety. Za první sexuální onemocnění se považuje kapavka, i když je možné, že šlo spíše o syfilis. Většina dalších nemocí bylo rozpoznáno a pojmenováno až nedávno, což neznamená, že neprovázely lidstvo stovky let.

Zmínky o jejich výskytu a různých způsobech léčení najdeme ve starověké Číně, Egyptě, antickém Řecku a Římě. Je obecně známá pověst o Kolumbovi, který měl přivézt do Evropy syfilis z jedné ze svých námořních výprav a sám jí podlehnout.

Až vývoj lékařské vědy v 19. a 20. století přinesl pokrok a došlo k identifikaci konkrétních pohlavních nemocí. Zvratem v jejich léčbě bylo objevení penicilinu Flemmingem v roce 1928. Nicméně první zkušební léčba syfilis byla provedena až v roce 1943. Zajímavé podrobnější historii Venušiných chorob se budeme určitě brzy věnovat v samostatném článku.


Aktuální situace v Čechách

Počet nakažených pohlavními chorobami v naší zemi každoročně roste. Nejčastěji se jedná o syfilis, kapavku (ty se u nás vyskytují stovky let) a virus HIV. Nejvíce se choroby vyskytují u mladších homosexuálních mužů.

Například počet nově nakažených syfilidou roste od roku 2008, především mezi homosexuálními a bisexuálními muži. V roce 2016 bylo touto chorobou nakaženo celkem 722 obyvatel, nových případů bylo 494, což je o 74 více čerstvých nákaz než v roce 2012.

"Epidemie infekce HIV a ostatních pohlavně přenosných infekcí spolu velmi těsně souvisí. Lidé, kteří jsou HIV pozitivní, jsou obvykle nakažlivější, mají-li i jiné pohlavně přenosné nemoci. Naši typičtí pacienti jsou mladí gayové, kteří byli u dermatovenerologa pro potíže s nějakou jinou pohlavně přenosnou chorobou. HIV je u nich odhalováno jako vedlejší diagnóza," uvedl Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce v roce 2017 pro Aktuálně.cz.

Podrobné informace o výskytu a šíření HIV/AIDS v České republice najdete ZDE.

Nakažení kapavkou se začalo rozšiřovat po roce 2011, kdy mělo tuto nemoc 709 lidí, v roce 2016 už to bylo 1527 pacientů. "To souvisí s tím, že kapavka je dnes už někdy rezistentní k určitým antibiotikům, ale i s pracovním úsilím lékařů a lepšími diagnostickými metodami," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilidy Hana Zákoucká.

V Česku se nově šíří nemoc, která se před pár lety vyskytovala pouze v tropech. Jedná se o takzvanou LGV (lymphogranuloma venereum). V roce 2016 ji mělo už 43 Čechů. "Do České republiky byla choroba zavlečena v rámci vysoce rizikového sexuálního chování, což souvisí se současným trendem velké sexuální volnosti," doplnila Zákoucká. Jde o jeden z negativních důsledků globalizace, migrace a sexuálního volnomyšlenkářství.


Seznam klasických pohlavních chorob


Syfilis (příjice, lues)

V historii jedna z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších nemocí. Inkubační doba je 10-90 dní. Má 3 vývojové fáze, přičemž v poslední fázi dochází k trvalému poškození vnitřních orgánů, demenci a při neléčení k smrti. Postihuje vnitřní orgány, kůži, kardiovaskulární systém, pohybovou a centrální nervovou soustavu. Léčí se antibiotiky. Zásadní je včasné nasazení léčby.


Kapavka

Taktéž kapavka provází lidstvo stovky let. V současnosti se jí ročně nakazí přes 100 milionů lidí na celém světě a patří k nečastější pohlavně přenosné chorobě. Inkubační doba je okolo 2-7 dnů, přičemž u mužů se projevuje dříve. Způsobuje záněty pohlavních orgánů až neplodnost. Častěji postihuje ženy. Léčí se antibiotiky.


kký vřed

Nejvíce se vyskytuje u homosexuálních mužů. Po 4-7 dnech se objeví potíže při močení a malý vřídek, ze kterého se stává měkký mokvající bolák, který lemuje červená linka. Léčba probíhá taktéž antibiotiky a venerolog by měl vždy udělat rozbor hnisu, aby vyloučil syfilis.


Venerický lymfogranulom (čtvrtá pohlavní nemoc)

Choroba se zkráceným názvem LGV se vyskytuje především v tropech a subtropech. V České republice je vzácná. Po inkubační době 7-21 dní se na genitálu objeví malý vřídek, který se dá lehce přehlédnout. Při neléčení dochází k postižení mízních uzlin. Terapií jsou antibiotika.


Granuloma inuinale (pátá pohlavní nemoc)

Jedná se taktéž o nemoc vyskytující se v tropech a subtropech. V našich podmínkách se nevyskytuje. Objevuje se vzácně ve spojení s migrací. Inkubační doba je 7-50 dní a následně napadá kůži a podkoží pohlavních orgánů. V krajních případech, když nepomohou antibiotika, je zapotřebí chirurgický zákrok.


Sexuálně přenosné infekce

STD neboli sexually transmitted diseases jsou všechny nákazy přenášející se pohlavním stykem a můžeme je rozdělit podle původce na bakteriální, virové, parazitické, plísňové a protozoální (z prvoků):

  • Bakteriální: kapavka, syfilis, chlamydiové infekce, měkký vřed, granuloma inguinale, lymphogranuloma venereum
  • Virové: herpes simplex virus, HIV, AIDS, lidský papilomavirus HPV, hepatitida
  • Parazitické: veš muňka, svrab
  • Plísňové: kandidóza
  • Protozoální: trichomoniáza

*Více informací najdete v letáku Rozkoše bez rizika ZDE.

Prevence

Hlavní a v podstatě jedinou prevencí proti pohlavním chorobám je vyhnout se rizikovému chování. Pouze v případě stálého sexuálního partnera, u kterého jste si jisti, že není infikován pohlavní chorobou, a který nemá sex s jinými osobami, si můžete dovolit nepoužívat bariérovou ochranu. Ve všech ostatních případech používejte ochranu – kondom.

V případě HPV virů nepomůže ani kondom. Zde je nejlepší prevencí očkování a nestřídání sexuálních partnerů. Nesdílejte s jinými lidmi injekční stříkačky a vyhýbejte se kontaktu s cizí krví. Důležitou prevencí je i dostatečná hygiena intimních míst.

V bezpečí nejste ani při orálním sexu, protože syfilis a kapavka jsou na rozdíl od viru HIV přenosné i tímto způsobem. Důležité je šířit osvětu o pohlavních nemocí především mezi mladými lidmi, informovat je o možnostech nákazy a důležitosti spolehlivé ochrany.

Dávno neplatí, že pokud se vyhnete sexu s prostitutkou, budete v bezpečí. Podle občanského sdružení Rozkoš bez rizika, které se dlouhodobě stará o sexuální pracovnice, se počet infikovaných žen v sexbyznysu dlouhodobě snižuje, oproti velkému nárůstu pohlavně přenosných chorob v běžné populaci. 


věr

Přeji vám bezpečné cesty za sexuálním dobrodružstvím. Pokud jste dočetli až na konec článku, je vám jasné, že nepoužít prezervativ mimo dlouhodobý partnerský vztah je čím dál tím větší riziko nejen pro vás, ale i pro vašeho partnera/partnery. Pokud stále máte pocit, že situace není tak zlá, zadejte si do vyhledávače heslo - obrázky pohlavních nemocí. Třeba vám to pro příště pomůže dávat si při sexuálním styku větší pozor a používat ochranu.


Bezpečnému sexu zdar!

 

banner eshop bezpasáka sex doll bezpasaka.cz banner Nicol naughty harbor bezpasaka.cz

porn banner bezpasaka.cz

© Bezpasáka

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Narodila jsem se v roce 1989 ve znamení Vodnáře. V současnosti se živím jako copywriterka na volné noze. Mé články a příspěvky najdete na webu Erotikon.info, na jedinečném blogu Bezpasáka a na LinkedInu. Žiji v Praze a ve volném čase nejraději chodím na procházky se svým psím kamarádem, dám si sklenku dobrého červeného vína a shlédnu kvalitní erotický film.
Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.

Podobné články

Mezinárodní den ženského orgasmu 8.8.

08.08.2022 - 09:00

Začátek srpna, 8. 8. 2022. Dvě stojaté osmičky vedle sebe značí jediné – Mezinárodní den ženského orgasmu.

Zobrazit článek

Záhadný cizinec

07.07.2022 - 09:00

Dominika byla žena ve středních letech. Před pár měsíci byla nucena v podnikání vyhlásit bankrot a dluhy, které ji zůstaly na krku byly příčinou rozpadu jejího manželství.

Zobrazit článek

Někdo to rád horké. Hrátky s voskem – od teorie k praxi

06.07.2022 - 08:00

Co se vám vybaví, když se mluví o svíčkách v souvislosti se sexem? Je to vidina romantického milování na plátcích růžích ve světle plápolajících svíček? Nebo jsou to spíše BDSM praktiky?

Zobrazit článek

Zaměřeno na bradavky: Jak si s nimi hrát?

29.06.2022 - 08:06

Bradavky jsou jednou z nejdůležitějších erotogenních zón a přitom jsou při sexu často opomíjené.

Zobrazit článek
×

Měj přehled o novinkách!

Buď mezi prvními, kdo ví o nových holkách a novinkách na webu. Odebírej nejčerstvější informace! 

Odebírat novinky