Exkluzivní rozhovor o polyamorii aneb jaké to je, když milujete více partnerů

Rozhovory
Štítky: 

Exkluzivní rozhovor o polyamorii aneb když milujete více partnerů

Polyamorie je nemonogamní soužití dvou lidí založené na toleranci a akceptaci dalších vztahů. Milujete více lidí? Možná jste i vy polyamory. Přečtěte si rozhovor se skutečnými lidmi, jejichž životní součástí je několik otevřených paralelních vztahů zároveň. Jak se takové vztahy budují a na čem vlastně stojí? 

polyamorie monoholáska bezpasaka.cz

Můžete se našim čtenářům ve zkratce představit?

Lota: Jsem telefonní operátorka. Když se zrovna nevěnuji práci nebo úchylárnám, baví mě fantasy, příroda, seriály.

Vodník: Povoláním jsem elektrotechnik. Ve volném čase nejradši cestuju autem po Evropě nebo páchám mechanická zvěrstva. Taky rád jezdím na vodu. Jinak jsem hlavně mimoň. Ale fakt hodně.

Co pro vás osobně znamená nevěra?

Lota: Cokoli, u čeho se bojíš, že to praskne.

Vodník: Nevěra je, když se musí lhát.

Co člověka vede k tomu, že se stane polyamorem?

Lota: Asi chvíle, kdy potká někoho, do koho se zamiluje a přitom už miluje někoho jiného.

Vodník: Řekl bych, že tak se člověk asi narodí a jenom to o sobě neví. Ti šťastnější si to uvědomí brzy, ti méně šťastní později a ti nešťastní se to o sobě nedozvědí nikdy.

Není náhodou polyamorie výmluvou nevěrníků?

Lota: Občas asi je. Vést dva nebo více vztahů je ale podle mého náročnější než mít jeden a nějakou bokovku na tajno. Když se snažíš udělat všechny ve vztahu spokojené a alespoň většinově se to daří, nemyslím, že se dá mluvit o vymlouvání.

Vodník: Akademické debaty jsou fajn zábava. Třeba když prohlásím, že kdyby partneři záletníků byli polyamorové, tak pojem nevěrník nemohl vzniknout. Je v tom logická chyba? Ale vážně. I ve skupině větší než dva přece pojmy věrnost a důvěra mají svoje místo.

Polyamor je člověk, který paralelně vede vážný vztah s vícero partnery. Jak to u vás funguje? Není to časově náročné věnovat se více lidem?

Vodník: Pokud uvážíme, že většina vztahů končí tím, že si lidé lezou na nervy, tak se se zvyšujícím počtem partnerů tohle riziko vlastně snižuje. Můžete si totiž od sebe odpočinout naprosto bez výčitek a pravidelně. Navíc ještě velmi příjemně.

Lota: Mám na to podobný názor. Pod vážným vztahem se ale dá představit spousta věcí. Nemusí se jednat o lásku na celý život, aby to člověk myslel vážně, ne? Časově náročné to občas je, ale to je daň, kterou jsem ochotna zaplatit.

Kolik vztahů paralelně vedete? Kolik se jich dá reálně zvládnout?

Lota: Tohle se hodně různí u každého člověka. Mám teď jeden hlavní vztah a několik dalších s lidmi, které mám ráda, chovám se k nim mnohem intimněji, než k běžným přátelům. Když to spočítám, je to dohromady asi šest lidí.

Vodník: Slyšel jsem názor, že 3 je strop. V minulosti jsem měl i paralelní vztahy, ale svoji polyamorii nepočítám na počet sexuálních partnerů mých, ale na kvalitu vztahů s partnery a partnerkami mé partnerky.

Jak povětšinou na tuto změnu či přechod reaguje okolí?

Lota: Jsou zvyklí, že si dělám věci po svém.

Vodník: Nevěřím, že je to nějaká změna. Jenom se to možné definovat. Vzorce chování má člověk v sobě a blízké okolí je jistě dávno zná.

Cítíte od kolegů v práci či ze strany rodiny a přátel nějaký společenský tlak kvůli tomu, že máte liberálnější přístup k partnerským vztahům?

Lota: Necítím žádný společenský tlak. Ví to o mě jen lidi, kteří to snesou a když ne, je mi to jedno. Jsem docela salámista.

Vodník: Kolegové v práci mě mají za záletníka, což mi značně zvyšuje společenský kredit. Kolegyně se červenají. Rodina se nečervená.

Dalo by se říci, že polyamorické vztahy jsou spíše takové nekonzervativní bez nějakých dlouhodobých plánů do budoucna?

Lota: Nedalo :).

Vodník: I nekonzervativní lidé mají plány do budoucna, jenom se to o nich neví.

Je polyamorie úzce spjatá se sexem? Co když muž pouze kupuje květiny dvěma ženám. Je to už podle vás polyamor?

Vodník: Podle mne to je doručovatel květin. Rozdílný přístup k sexu s polyamorií nemusí nutně souviset. V monogamní společnosti sice zajímá některé jedince při sexu téměř výhradně koitus, ale těžko se dá předpokládat, že by taková individua bez špetky fantazie vydržela v poly společenství.

Lota: Já jsem celá úzce spjatá se sexem. Spíš tedy s erotikou než se sexem jako takovým. Baví mě spíš ta intimnost. Takhle vím, že svým chováním neubližuji lidem, kterých se to týká. Je to ale mojí povahou. Asexuál může být polyamorní  stejně jako já.

Vodník: Polyamorní asexuál? Jako Ježíš? Jak za to chudák trpěl.

Jak řešíte případné pohlavní nemoci, byť malou vyrážku? Není to přece jen omezující, když jeden z vás něco „chytne“ a ten druhý musí kvůli tomu abstinovat?

Lota:  Tohle jsem nikdy řešit nemusela, nic jsem nechytila. Být polyamorní a v dlouhodobých vztazích je z mého pohledu bezpečnější, než střídání partnerů a nějaká náhodná dobrodružství. S větší pravděpodobností řeknete o malé vyrážce spíš lidem, se kterými se vídáte častěji, než někomu, koho sotva znáte.

Vodník: Naprosto souhlasím. Taky dost záleží na tom, jaké praktiky člověk reálně provozuje. Na test HIV se taky nechodí po sledování gay porna na mobilu.

Lota: Poly naopak může pomoct trochu omezit stigma okolo pohlavních gynekologických a urologických potíží. Když ve vztahu není obava z podezření na nevěru na základě takového onemocnění, určitě se o tom lépe bude mluvit a přispěje se k omezení šíření a rychlejší léčbě.

Chodíte na nějaká vyšetření či kontroly?

Lota: Jako k psychiatrovi?

Vodník: Jo, vodníci jsou dost pod kontrolou (veterinární správy).

Rozešli jste se kvůli své „amorem střelené“ povaze už s někým? 

Vodník: Já se moc nerozcházím, mám svoje lidi rád.

Lota: Rozešla jsem se nedávno s dlouholetým partnerem. Částečně kvůli polyamorii, ale byly v tom i jiné důvody. Spíš narážím na to, že se lidem do takového vztahu se mnou nechce a plně to respektuji.

Jsou takové rozchody emočně stejně intenzivní jako u klasických monogamních vztahů? Dokážete to posoudit? Lze se skutečně hluboce zamilovat do více osob?

Vodník: Možná i intenzivnější, když na rozchody nevěříte. Hluboká láska je konstrukt k obhajobě monogamie.

Lota: Intenzivní to může být stejně, ale myslím, že vyrovnat se s tím pro nás může být snazší. Často okolo sebe vidím, jak se dva lidé ve vztahu vzájemně tak nějak spojí v jednu jednotku. Začnou zanedbávat své přátele a přestanou se věnovat koníčkům, které nejsou společné. Má to víc důvodů a neříkám, že to je pravidlo, ale vidím to často. Po rozchodu pak přijde samota. Já i ve vztahu zůstávám autonomní jednotka. Mám své koníčky a udržuju si kolem sebe lidi, na které se mohu spolehnout a jít k nim pobrečet polštář, když se rozejdu.

Jak to je s manželstvím? Dle zákona můžete být pouze s jedním partnerem v manželském svazku. Necítíte se tím omezeni?

Vodník: Koho dneska zajímají nesezdané páry? Nebo trojice, čtveřice… .

Co taková svatba? Není to ostatním partnerům líto, že jejich poly partneři mají s někým jiným svatbu a líbánky?

Vodník: Průšvih by byl, kdyby je na líbánky nepozvali.

Lota: Svatba je skvělá párty, umím si jí představit i tak nějak v poly-pojetí. Právně to není možné, ale kdyby na tom někdo trval a toužil po tom, aby měli třeba dva partneři stejná práva, určitě to půjde ošetřit. Závěť, uvádění osob do životních smluv nebo koupě domu. To vše se dá řešit i ve třech.

Vzniká mezi jednotlivými partnery závist? Soutěží muži o nějakou ženu? Respektive stává se, že některý z polyamorických párů nakonec skončí v čistě monogamním vztahu?

Vodník: Závist, žárlivost a podobné pitomosti do téhle koncepce vážně nezapadnou. Podle mne je nezávidět partnerovi další partnery jedna ze základních podmínek úspěchu.

Lota: S tímhle nesouhlasím. Jsou to negativní emoce, které není potřeba popírat a dělat, že je neznáme. Jde o ochotu s nimi pracovat, rozebrat si v sobě proč teď závidím a co vlastně. Co můžu udělat, aby mě to neštvalo, může pro to udělat něco i partner a přitom si naplnit svoje potřeby? Skončit v monogamním vztahu asi jde, proč ne? Tohle není úpis ďáblu.

Vodník: Neumím si představit, že bych mohl mít poly vztah a bojovat kvůli tomu se závistí, co by to bylo za život? Buď se závistí bojuju příliš úspěšně, nebo to prostě v hlavě tak nemám. Zdá se mi zbytečné, aby o ženu muži zápasili, když ji můžou mít oba … nebo všichni. Nechápu to.

Jak je to s dětmi, jejich početím a výchovou?

Vodník: S početím dětí problémy nejsou, to jde docela pěkně. Osobně si myslím, že kontakt s větším počtem dospělých, kterým mohou děti věřit, je spíš výhoda.

Lota: Osobně neznám nikoho, kdo by v takovém nastavení vychovával dítě. Třeba za pár let budu mít potomstvo a i větší představu o tom, jak to funguje.

Je podle vás polyamorie něco jako vyšší úroveň bezpodmínečné lásky, ke které se dá dozrát. 

Vodník: Polyamorie není kariéra nebo jo?

Lota: Každý den mi reklamy na YouTube tvrdí, že skrze správný mindset se dá dokázat úplně všechno, co si zamaneme. Když budeš kvůli někomu moc chtít se tomuhle otevřít, určitě k tomu jde dojít. Nevidím ale důvod, proč by to musel praktikovat celý svět a hrát si u toho na bezpodmínečnou lásku. Když bude mít nacista pět partnerů, stejně nebude mít v mysli bezpodmínečnou lásku.

Čistě subjektivní odpověď. Myslíte si, že muži jsou častěji polyamorici nežli ženy?

Vodník: To si teda subjektivně nemyslím.

Lota: Taky nemám takový dojem.

Co byste závěrem doporučili novému polyamorovi? Čeho by se měl vyvarovat, co naopak rozhodně udělat?

Vodník: Nepřipadám si jako ten, kdo by mohl rozdávat rady pro polyamorii, ale jeden polyamor mi kdysi řekl, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. A já bych se toho držel.

Lota: Aby si všechno dělal po svém tak, aby bylo dobře jemu a všem zainteresovaným a nenechal si do toho jinak moc mluvit.

 

Děkuji za upřímný rozhovor a jen doplním, že výstižným symbolem polyamory lásky je srdce s ležatou osmičkou - symbolem nekonečna.

symbol polyamory bezpasaka.cz

© Bezpasaka.cz

Mohlo by vás zajímat:

Hypersexualita aneb závislost mužů a žen na sexu

Ženský orgasmus 1. díl: Mokrý orgasmus. Jak ji přivést k výstřiku?

Průvodce TOP knihami o nevěře

Nevěra a sex za peníze v Čechách. Unikátní průzkum vás překvapí

Autor: 
Jakub
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.