Pozitivní vliv sexu na lidské zdraví

Zdraví

Pozitivní vliv sexu na lidské zdraví

Sex je jako droga, na které je bezpečné a zdravé být závislý. Uklidňuje nás, působí antidepresivně, zlepšuje paměť, ulevuje od bolesti, snižuje krevní tlak či zlepšuje spánek. Už dávno není jen evoluční nutností. Kromě pozitivního vlivu na naší psychiku a pocit životní pohody, má významný přínos i pro naše tělesné zdraví. Příroda to zařídila chytře a spojila pohlavní akt s mnoha zdravotními benefity. Chcete mít v rukávu argumenty pro vaši partnerku (partnera), proč více (sexu) je lépe? Čtěte dál!

,,Když nejde o sex, nejde o nic." Jan Werich

 

Obsah:

Co se děje s tělem při sexu

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se vlastně děje ve vašem těle, když se oddáváte sexu? V lidském organismu probíhá při pohlavním styku hormonální ohňostroj, který má čtyři plynule na sebe navazující fáze.

  • Vzrušení. V této fázi se nám rozšiřují zornice a prokrvují genitálie, což má za následek u mužů erekci a u žen lubrikaci. Dochází k vyplavování speciálních látek - serotoninu, adrenalinu a dopaminu.

Serotonin (hormon štěstí) je neurotransmiter, který způsobuje to, že se cítíme dobře. V lidském mozku ovlivňuje emoce, paměť, bolest, spánek a chuť k jídlu. Nedostatek této látky se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou (až agresivitou).

Adrenalin nám přináší pocit vzrušení. Tento hormon, vylučovaný nadledvinkami, připravuje tělo na výkon. Je základním hormonem při stresových reakcích.

Dopamin zaplavuje naše tělo během příjemných situací (tedy většinou i při sexu). V mozku umožňuje (a zlepšuje) přenos impulzů (neurotransmiter).

  • Plateau. Dalším hormonem, který se dostává ke slovu v takzvané fázi plateau je noradrenalin (neurotransmiter), který vyplavují nadledviny. Jeho přínos a význam tkví v tom, že umožňuje organismu dosáhnout krátkodobě zvýšené aktivity.
  • Orgasmus. Při orgasmu zaplavuje tělo vysoká dávka, z hypofýzy uvolňovaného, hormonu oxytocinu, neboli hormonu lásky. Přichází uvolnění napětí, přičemž svaly se uvolňují ve vlnách, které způsobují (tolik návykové) slastné pocity. Hladina oxytocinu má vliv na míru prožitku orgasmu.
  • Uvolnění. Účinky hormonů doznívají a tělo (i mysl) se uvolňuje.

Sex jako droga

Proč se o sexu tak často mluví jako o droze? Jeho provozování totiž působí na stejné oblasti v mozku jako pojídání čokolády, pití nápojů s kofeinem, inhalace nikotinu při kouření nebo šňupání kokainu.

Díky sexu se cítíme dobře (viz. hormonální lázeň v hormonech štěstí a lásky). Pocit radost je do velké míry spojen s uvolňování neurotransmiteru dopaminu. Ten v mozku aktivuje takzvaná centra odměny a jeho působení je podobné některým drogám a výše zmíněným substancím.

"Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku," upřesňuje docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong.

Více sexu = méně deprese a stresu

Sex působí na náš organismus jako bezpečné přírodní antidepresivum z více příčin. Jednak se při něm efektivně uvolňuje stres. Vyplavují se endorfiny a snižuje se hladina kortizolu, jehož hladina je vyšší při dlouhodobém stresu. Pravidelná soulož je tedy jeho ideální zdravou prevencí.

Během pohlavního styku dochází ke snížení průtoku krve v části mozku spojeného s prožíváním emocí - amygdale. Zvýšené riziko vzniku úzkostných poruch je spojeno s vyšším přívodem krve do tohoto orgánu. Sex je tedy funkční pomocník při prožívání úzkostných stavů. Snižuje jejich četnost a intenzitu.

Zajímavá studie z roku 2002, kterou provedla Newyorské státní univerzita, ukázala, že ti, kdo provozují sex bez kondomu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kteří ho používají. Vědci se domnívají, že za to mohou látky obsažené v semenu (estrogeny a prostaglandiny), které mají antidepresivní účinky. Jejich doporučení však zní, že sex bez ochrany je vhodný POUZE pro stálé (a já dodávám - věrné) partnery.

Příjemná úleva od bolesti

Dalším benefitem sexu je jeho schopnost ulevit naší fyzické bolesti. Může za to hormon endorfin, který v jeho průběhu zaplavuje celé tělo. Tento “hormon štěstí”  působí jako přírodní lék proti bolesti. Kromě celkového pocitu spokojenosti pomáhá efektivně s bolestí hlavy. Takže příště, až se bude váš partner vymlouvat na bolest hlavy, máte v ruce pádný protiargument.

Nedávná studie na univerzitě v německém Münsteru zjistila, že až 60% osob trpících migrénou, může sex částečně či zcela ulevit od bolesti. Jiné výzkumy ukázaly, že stimulace ženského bodu G zvyšuje práh bolestivosti. Trpíte-li migrénami, může pro vás být sex lékem, který stojí za to vyzkoušet.

Postelový trénink paměti (i bez myšlenkovosti)

Hodně lidí zažilo po sexu takzvané “prázdno” v hlavě. Může trvat od několika minut po několik hodin a v této době si takto postižený člověk jen těžko vzpomene i na zcela nedávné události. O zapamatování si něčeho nového nemůže být v tu chvíl ani řeč. Jde o běžnou reakci na intenzivní uvolnění a není se čeho bát. I když by si leckdo rád udržel tento “bezmyšlenkový” stav daleko déle, brzy přejde.

Kromě těchto okamžiků vypnuté paměti má sex i potenciál ji dlouhodobě zlepšovat. Vědci z italské univerzity v Pavii zjistili, že lidem, kteří mají sex každý den, přibývají v mozku neurony. Do studie zahrnuli tři skupiny lidí, jejichž krev následně analyzovali - čerstvě zamilované, ty v dlouhodobém vztahu a bez partnerů. První skupina vykazovala o hodně vyšší úroveň růstu nervů.

Jejich poznatky potvrdila další studie (tentokrát prováděná na hlodavcích) na Princetonské univerzitě v Americe. Vědci nechali jednu skupinu myší pářit se jednou za dva týdny a druhou naopak denně. Druhá skupina hlodavců měla prokazatelně větší nárůst neuronů v hipokampu, oblasti mozku spojovaného s pamětí. Platí-li stejný mechanismus i u člověka, se nyní ověřuje.

Spěte jako medvědi

Ne příliš překvapivým zjištěním je, že sex navozuje a prohlubuje spánek. A to daleko více u mužů, než u žen. Tento argument se pánům může také hodit, že? Podle vědců za to může působení ejakulace na prefrontální kortex, který po dosažení vrcholu, jakoby vypne. Svůj vliv zde má i vylučování oxytocinu a serotoninu, které způsobuje posexuální malátnost.

Faktem je, že při souloži je vydávána energie a stejně jako po jiné náročné fyzické aktivitě se můžete cítit více unavení. Uvolňovaný oxytocin přispívá k pocitu únavy, která má za následek snažší usínání. (Více to funguje na muže, jak už jsem zmínila výše.) Vyvrcholení obecně má za následek snížení produkce glykogenu v našem těle a to stav unavenosti ještě podpoří.

Další zdravotní benefity pohlavního aktu lásky

  • Sex snižuje krevní tlak (ten snižuje údajně i časté objímání a líbání).
  • Působí preventivně proti stařecké demenci. (Výzkumníci z Nizozemí, kteří prováděli výzkum na seniorech zjistili, že lidé s větším zájmem o sex prokazovali po sedmdesátém roce věku mnohem větší mozkovou aktivitu a jejich paměť i IQ se značně zvýšily.)
  • Pravidelný sex snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, infarktu a cukrovky.
  • Během pohlavního aktu se aktivně spalují kalorie, což má za následek úbytek hmotnosti. Díky 30 minutám sexu spálí muži přibližně 100 kalorií a ženy 70. Pokud budete souložit alespoň dvakrát denně, určitě nějaké to kilo shodíte.
  • Pro muže je pravidelný sex (ejakulace) prevencí proti rakovině a zánětům prostaty. Zvyšuje jejich plodnost a výdrž.
  • Posiluje imunitu. (Časopis Psychology Report uvedl studii o vlivu sexu na imunitní systém a výsledek byl překvapivý. Lidé, kteří provozovali pohlavní styk alespoň jednou týdně, měli v krvi vyšší hladinu protilátek, které jsou nezbytné pro boj s nemocemi. Ti, kteří vůbec nesouložili, měli oproti nim hladinu protilátek nižší o třicet procent.)
Pravidelnému, zdraví utužujícímu, sexu zdar!

 

© Bezpasaka.cz

Staň se i ty tvůrcem/autorem blogu Bezpasaka.cz. Baví Tě psát a sex je tvoje oblíbené téma? Napiš...

Přečti si víc:

Luxusní placené společnice na lyže, jachtu i do ložnice

Fenomén swingers

Sexuální výkonnost. Staňte se dravcem s medvědí výdrží

Odvážné akty krásných žen. Dámám zvedají sebevědomí, v mužích probouzí vášeň

Autor: 
Laura
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.