Proč se učit kultivovat sexuální energii a znát svoje hranice? Rozhovor s koučem a průvodcem sexualitou Vladimírem Krutinou.

Rozhovory

Proč se učit kultivovat sexuální energii a znát svoje hranice? Rozhovor s koučem a průvodcem sexualitou Vladimírem Krutinou.

Vladimír Krutina využívá a kloubí ve své práci kouče a maséra znalosti především z oblasti Sexological Bodywork (sexuologická práce s tělem), tantry, Somatic Experiencing®, rodinných a systemických konstelací. Učí lidi pracovat se sexuální energií, překročit traumata a vnímat vlastní tělo. V exkluzivním rozhovoru pro blog Bezpasaka.cz se dozvíte, jak pracuje, s jakými problémy za ním lidé nejčastěji chodí i jak správně sledovat porno.

„Někdy se nám myšlenky honí hlavou a přes spletitost všech témat, která běhají sem a tam, neslyšíme volání naší duše, nevíme kudy kam. V těchto chvílích pomáhá se zastavit a sdílet. Přes zpomalení můžeme zachytit důležité informace našeho těla, které nás posunou vpřed.“                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                       Vladimír Krutina

Vladimír Krutina Bezpasáka 

Vladimíre, kdy Vás poprvé napadlo, že budete svým poznáním a znalostmi pomáhat druhým lidem?

Vždy jsem se cítil spíše průvodcem než lídrem. Pracoval jsem přes deset let v korporaci, kde jsem byl v roli průvodce a kouče. Nicméně témata, která se zde řešila, mě přestala naplňovat a zajímat. Jinak seberozvoji se věnuji už od 15 let a práci s lidmi přibližně posledních deset. Moje aktuální práce tedy vyplynula zcela přirozeně. Svou prací se snažím propagovat pozitivní přístup k sexualitě, který dnešní společnost potřebuje.

Jaká byla Vaše cesta k masážím, koučování a práci s tělem i duší?

V roce 2012 jsem absolvoval masáž Lomi Lomi a tak se mi líbila, že jsem šel na kurz se ji naučit. Tam mi lektorka této speciální havajské masáže řekla, že mám nadání pro práci s tělem, a doporučila mi, abych si udělal rekvalifikační kurz. Pak následovalo vzdělání v tantrických masážích, až jsem se dostal k somatické práci s tělem. Aktuálně dělám výcvik práce s traumatem, protože ze zkušenosti mohu říct, že sexualita a trauma si mohou takzvaně podat ruce.

Metoda Sexological Bodywork není v České republice ještě příliš známá. Mohl byste popsat, v čem je specifická?

Zjistil jsem, že jakákoliv somatická práce s tělem je rychlá a velmi účinná. Ať už je to masáž, bodyterapie nebo jiné terapeutické metody. Sexological Bodywork je pro mě spíše než metoda program nebo soubor určitých znalostí, jak zlepšovat svoji sexuální energii a sexuální prožívání, jak zvyšovat svůj erotický potenciál. V České republice je tento program spojen hlavně s technikami, jako je vaginální mapování či tantrická masáž – která tam z mého pohledu ale úplně nepatří.

Výcvik v Čechách byl hodně zaměřen na neustálé navyšování erotického vzrušení a sexuální energie.  Já osobně jsem studoval tzv. Australskou tradici, která je obohacená o mnoho dalších témat. Má jasně definovaný etický kodex, pracuje s lidmi odlišných orientací či odlišnou identitou jako jsou například transgenders a jejich integrace nebo učí, jak rozpoznat trauma. Raději pro svou činnost tedy používám název Somatic sex education (Somatické sexuální vzdělávání), protože nepracuji vždy jen s dotykem. Učím klienty regulaci sexuální energie směrem nahoru, ale i dolů. Jak se dostat do extáze, ale i do klidu.

Jaké problémy lidé nejčastěji pomocí sexuální práce s tělem řeší?

Častým problémem bývá neschopnost cítit vlastní tělo a uvědomění si vlastních hranic. Dále předčasná ejakulace, bolestivost při styku, stud, pooperační stavy v pánevní oblasti. Obecně hlavně schopnost umět si říct o to, co mi dělá dobře a vůbec si to uvědomit. Hodně lidí za mnou chodí s tím, že jim po letech ve vztahu nefunguje sex a erotika. Pracuji tedy jak s jednotlivci, tak s páry.

somatic experienc a sexological bodywork Bezpasaka.cz

Jak taková sexuální terapie vypadá v praxi?

Základem je pochopení toho, že každý je tvůrcem svého života a že pokud posloucháme vlastní tělo, tak ono je naším dokonalým průvodcem. Neříkám lidem, co je dobře a co špatně. Snažím se rozšířit jejich úhel pohledu na daný problém. Už to, že se někdo rozhodne přijít řešit svůj problém, znamená, že udělal první krok k tomu, aby se o sobě naučil něco nového.

„Koučink je přístup, který se prolíná celou mou praxí. Posiluje právě ono převzetí zodpovědnosti za vlastní život.“

Rodinné a systemické konstelace jsou dnes v České republice poměrně známé. Přesto, mohl byste jednoduše popsat, o čem tato metoda je a v čem je její hlavní přínos? Jaké konstelační prvky používáte nejčastěji při individuálních sezeních se svými klienty?

Je to výborná metoda, která právě pomůže rozšířit onen zorný úhel na daný problém či trauma. Používám ji na individuální rovině formou figurek nebo značek, na kterých člověk prociťuje, kde se jak cítí. Pro mě je to metoda vizualizace, která umožňuje podívat se na věci z vrchu a zároveň je procítit.

vaginální mapování Krutina Bezpasaka.cz

Vraťme se ještě k Somatic sex education™. Na svém webu nabízíte zážitková cvičení, která klientovi vědomě pomáhají otevřít hluboké extatické a erotické stavy, ale zároveň ho učí seberegulaci vlastního prožívání. Co si pod tím mám představit v praxi?

Dám příklad na situaci, kdy muž (lepší je ale říct osoba s penisem, protože to neznamená, že taková osoba se automaticky identifikuje jako muž) masturbuje u porna. Většinou sedí skrčený v křesle, jeho dech je mělký, dojde k vyvrcholení a tím to končí. Oni si tak vytváří vzorce, které snižují jejich vlastní prožívání. Já je učím měnit tyhle návyky. Ukazuji jim, jak regulovat svoje vzrušení například pomocí dechu. Hlubší intenzivnější dýchání prokrvuje naše tělo, kůže se stává citlivější. 

Dalším klíčem je pohyb. Doporučuji při sledování porna být v pohybu, vnímat a cítit vlastní tělo, dýchat, pohybovat pánví, přidat zvuk. To vše nám pomáhá být v kontaktu sám se sebou, se svým tělem. Dostat se do extatických stavů, ale stejně tak je zklidnit. Hrát si vlnami vzrušení, místo aby nás ovládaly.

Co radíte klientům, kteří chtějí pracovat na prožívání své sexuality, ale jejich partner s nimi tuto snahu nesdílí?

Často máme pocit, že abychom si sex užili, musí nám to způsobit druhý člověk. Partnerské zapojení je bezpochyby úžasné, ale neměli bychom být závislí na partnerovi a jeho schopnosti udělat nám dobře. Sami jsme schopni si sex užít skvěle, když vnímáme vlastní tělo a sebe sami. To může partnera inspirovat, probudit v něm zvědavost. Můžeme mu ukázat cestu.

rozvoj sexuality a sebelásky Bezpasaka.cz

A co návštěva sexuální pracovnice? Jaký je Váš názor ohledně sexu za peníze?

Můj názor na sex za peníze se hodně změnil právě během mého australského výcviku. Účastnili se ho i lidé, kteří se živili sexuálními službami. Myslím si, že pokud má člověk potřebu si zaplatit za to, aby si realizoval své fantazie, je to ok. Pokud je zde vzájemný souhlas mezi pracovnicí/ pracovníkem a klientem, je to pro mě služba jako každá jiná.

Za sebe vnímám rozdíl v tom, zda jsem single nebo žiji v partnerství. Pokud jsem single - je to služba jako každá jiná. Pokud jsem v monogamním partnerství, tak je důležité si klást otázku, co mi to přinese? Je to “útěk" ze stereotypu? Sex už nám s partnerem nefunguje? Využít služeb sexuálních pracovníků je možné řešení, jen je třeba vzít v úvahu dopad do vzájemné důvěry a partnerství.

Spíš si klaďme otázku, jak to můžu doma obnovit tak, aby to fungovalo, aby tam nebyl stereotyp, aby se mi to zase líbilo? A pokud do toho jdu, a ta zkušenost mi ukáže něco nového, pojďme to nové přinést do vztahu a obohatit tak partnerský život. Jestliže žiji v polyamorním, polysexuálním nebo otevřeném vztahu, tak proč ne? Jen je důležitá vzájemná dohoda a transparentnost.

Oproti tomu lidem, kteří se pohybují v sexbyznysu, bych doporučil pracovat hlavně se svými hranicemi. Neměli by, jednoduše řečeno, dělat to, co nechtějí a komunikovat to. V opačném případě dříve či později dochází k traumatizaci a porušení osobních hranic.

S jakými nejčastějšími problémy za Vámi lidé chodí?

Hodně pracuji s lidmi v rámci LGBTQIA+ komunity a s lidmi, kteří prošli zneužíváním, znásilněním. Nejčastěji řešíme schopnost komunikace vlastních hranic a jejich uvědomění. Je to klíčová dovednost, kterou bychom se měli ve svém prožívání a sexualitě naučit všichni.

„Omezení toho, kolik potěšení si můžeme dovolit prožívat v našem těle, jsou všudypřítomná. Nejvíce je můžeme vnímat v kultuře, která zahanbuje sexualitu a nedokáže nás naučit, jak ctít a oslavovat naše erotické já. Sexuální zranění se stávají součástí tkáně a reakcí našich těl.“

Jaké jsou, podle vás, největší bolesti těla a duše dnešního moderního člověka?

Rychlost a stres. Neumíme zpomalit. Unikají nám jemné a hezké věci okolo nás. Chybí nám sebeláska. Chceme být milovaní a podmiňujeme se chováním druhých. Já se snažím naučit lidi, aby měli rádi sebe a svoje tělo takové, jaké je. Aby si byli vědomi svých hranic a uměli si stát za tím, co dělají, protože ví, proč to dělají.

Více informací a kontakt na průvodce sexualitou Vladimíra Krutinu naleznete na jeho osobních stránkách masaze Alegria.

 

© Bezpasaka.cz

Staň se i ty tvůrcem/autorem blogu Bezpasaka.cz. Baví Tě psát a sex je tvoje oblíbené téma? Napiš...

Přečti si další inspirativní rozhovory:

Rozhovor: Laura Panská alias vědomá prostitutka

Exkluzivní rozhovor o opravdovém partnerském BDSM

Voayer Gallery: Rozhovor s Máriem Petrejem

Jak jsem se díky sexu za peníze postavila na vlastní nohy

 

Autor: 
Svatava
Vstup na stránky je povolen pouze starším 18 let
Vstupujete na stránky se sexuálním obsahem. Kliknutím na vstoupit souhlasíte s následujícími podmínkami.

Stránky se sexuálním obsahem

Je mi více než osmnáct (18) let a potvrzuji, že jsem již dosáhl(a) zletilosti.

Pokud se nacházím ve státě, ve kterém je hranice zletilosti stanovena odlišně od České republiky (např. na 21 let), potvrzuji, že splňuji veškeré podmínky zletilosti a možnosti vstupu na uvedené stránky.

Zamezím, aby díky mému chování ke zde obsaženým datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.Můj zájem o všechny zde obsažené údaje a materiály je čistě soukromý a je určen pouze pro mou a jen mou vlastní potřebu.

Prohlašuji, že sexuálně zaměřený materiál mne nepohoršuje, neuráží a nejsem jim nijak ohrožen.Je mi známo, že veškeré obrazové a textové materiály na stránkách, na které jsem se rozhodnul vstoupit jsou chráněny autorským zákonem.

Jakékoli šíření obsahu nebo jeho částí bez předchozího písemného souhlasu provozovatele stránek je výslovně zakázáno.Jsem si vědom toho, že porušením některého z výše uvedených ustanovení se vystavuji riziku občanskoprávních sporů, případného i trestněprávního stíhání.

Potvrzením tohoto upozornění se již nebude upozornění na tomto počítači zobrazovat.

X

Přihlášení

Zapomněla jsi heslo?
Zašleme Ti nové na Tvou
emailovou adresu.