Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Rozvod. Realita každého 2. manželství. Jak ho přežít s grácií?

12.01.2022 - 09:23
Rady/Tipy
Autor: MayaV
   Přečteno: 792x
Rozvod manželství je běžnou součástí života moderního člověka západní “vyspělé” civilizace.

Rozvod je běžnou součástí života moderního člověka západní “vyspělé” civilizace. Dříve věc, o které se lidé vůbec báli promluvit, nyní realita, kterou mnoho právníků řeší víc, než by jim bylo příjemné. Co se za desetiletí ve světě rozvodů změnilo, jaké jsou hlavní důvody k nim a jak tuto nepříjemnou životní situaci přežít? „Většina manželství se nevydaří, protože muži se žení z úplně jiných důvodů než ženy.“ Irving Stone

Obsah:

 • Výzva jménem rozvod
 • Druhy rozvodů
  • Nesporný rozvod
  • Sporný rozvod
  • Ztížený rozvod
 • Šance na rozvod? 50 %
 • Rozvodová historie
 • Jak se rozvést a nezbláznit se?
  • Vypovídejte se psychologovi
  • Přestaňte se litovat a stěžovat si
  • Začněte myslet pozitivně!
 • Zajímavosti

Výzva jménem rozvod

Pojem rozvod označuje dle právnické terminologie akt ukončení manželství. Jde o komplikovaný právnický, etický a společenský problém. K tomuto stavu dochází za situace, kdy manželství jako takové není schopno již dále plnit svůj společenský účel. 

Jde o právní záležitost, která musí být ukončena před soudem, který přihlíží k zájmům všech zainteresovaných stran. Rozvod je zásadní akt, který má vliv na další život a fungování, jak manželů, tak i dětí, které z takového vztahu vznikly. 

Dalším problematickým tématem bývá majetkové vyrovnání manželů. Naprosto nejideálnější variantou bývá dohoda obou manželů ve všech těchto oblastech ještě než před soud předstoupí.

Druhy rozvodů
rozvod manželství, jak přežít rozvod bezpasaka.cz

Pro někoho to může být překvapením, ale i samotný rozvod může být různorodý. Podle zásadních pravidel a znaků rozlišujeme 3 typy.

Nesporný rozvod

 • manželství trvá minimálně 1 rok
 • manželé spolu prokazatelně nežijí alespoň 6 měsíců
 • oba manželé s rozvodem manželství souhlasí
 • dohoda musí být soudu předložena písemně a musí upravovat majetkové vztahy, bydlení po rozvodu a pokud se v manželství narodí potomci, pak i pravomocné rozhodnutí opatrovnického soudu o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu

Sporný rozvod

 • pokud není splněn některý ze základních předpokladů, např. nejsou manželé schopni se domluvit nebo manželství trvalo kratší dobu než 1 rok
 • za těchto okolností je nutno u soudu prokázat, že je manželství trvale a hluboce narušeno, že není schopno plnit svoji hlavní podstatu – soud tedy zkoumá např. nevěru jednoho nebo obou manželů či další podstatné problémy a konflikty, které tuto integritu naruší

Ztížený rozvod

 • typ rozvodu časově i obsahově nejnáročnější
 • situace, ke které dochází, pokud jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí a zároveň jsou zde i okolnosti, které může soud zvolit jako tak zásadní, že se pokusí manželství obnovit a nesouhlasí tak s jeho rozvratem – např. v manželství je postižené dítě atd.
 • pokud se ani toto soudí nepodaří, pak situaci řeší jako ve sporném rozvodu a sleduje tak příčiny, které k žádosti o rozvod přispěli a rozvod provede

Šance na rozvod? 50 %
rozvod manželství, jak přežít rozvod bezpasaka.cz 2

Dle statistik za posledních 10 let se rozvádí každé 2.manželství, v číslech zhruba 31 tisíc párů. Toto číslo je poměrně alarmující. Je to jinou dobou, kdy je jednodušší od všeho odejít nebo se necítíme tak svazování jako naši rodiče a prarodiče, pro které byl rozvod něčím neakceptovatelným? Nebo je to jen norma dnešní doby? 
 • Věděli jste, že nejnižší rozvodovost dle statistických tabulek má Čína?!
Pokud chtějí obě strany, je možno zachránit určitě jakékoliv manželství, ale jsou překážky, které jsou tak velkým překročením partnerské hranice, že je lepší se na to prostě vykašlat a zkusit štěstí s někým jiným. I s vidinou toho, jaké to bude mít pro nás a naše okolí následky.
 • Mezi nejčastější příčiny rozvodu patří – nevěra jednoho nebo obou z partnerů, domácí násilí, alkoholismus jednoho z partnerů, neshody v sexuálním životě a finanční problémy.
Ženy po letech manželství často mívají pocit, že muž s nimi nechce komunikovat a muži naopak, že je žena potřebuje pořád měnit k obrazu svému - to je nazýváno hezkým právnickým termínem rozdílnost povah, názorů a zájmů. Ve výsledku se ale za toto slovo může schovat v podstatě cokoliv. Dle statistiky je tento důvod uveden dokonce až ve 40 % případů.

Rozvodová historie

Až do období středověku byla role ženy definována jednoznačně. Měla rodit děti, starat se o domácnost a o manžela. Nic dalšího nepřipadalo v úvahu. Měla být spokojena za to, co má a pokud si dovolila být nespokojena, odejít pro ni z manželství nebylo možné. Trestem jí mohl být až trest smrti. 

V 18.století došlo k zásadnímu zlomu především z toho důvodu, že manželství již bylo bráno jako občanská smlouva mezi rodinami a manželi, a tak jako každá smlouva, mohla být za určitých podmínek i rozvázána. V tomto období byl již rozvod plně akceptován. Mohli si ho dovolit ale jen majetné rodiny. 

K dalšímu přelomu v rozvodové politice došlo ke konci 19.století. Jsou povoleny rozvody civilních sňatků již mezi všemi, a to především z důvodu opilectví a cizoložství. O rozvod mohla požádat už i sama žena, a pokud bylo prokázáno, že příčina byla na straně manžela, tak měl povinnost jí vyplatit výživné.

Jak se rozvést a nezbláznit se?
rozvod manželství, jak přežít rozvod bezpasaka.cz 1

Existuje hodně obecných rad a tipů. Často můžete slyšet – všechno chce svůj čas, všechno zlé je k něčemu dobré nebo každý konec znamená nový začátek. Pokud jste se dostali do situace, že je rozvod jediným řešením vašeho manželství, určitě vám pomůže následující.

Vypovídejte se psychologovi

Rozvod může způsobit narušení všech jistot a plánů, které pár po mnoho let budoval. Obrovský vliv má především na psychický stav člověka. Proto jedna z rad, kterých se dá určitě použít ve všech situacích je i návštěva psychologa. Může to být pro vás jedno z prvních zásadních záchranných lan, které je schopno pomoci tak, že se lépe odrazíte ode dna.

Psycholog vše vidí zvenčí, a proto je schopen se zvládnutím takové situaci pomoci i lépe, než třeba kamarádi nebo členové rodiny. Hlavní výhodou je, že není do rozvodu osobně zainteresován. Návštěva psychologa už dnes není tabu, ale zdravá norma.

Přestaňte se litovat a stěžovat si 

Je dobré si uvědomit, jak náš vztah fungoval ještě před tím, než se začal řešit vůbec rozvod. Jak jste fungovali jako pár a rodina? Jestli vám to tak vyhovovalo, jestli jste se chovali, jak je běžné. Je velmi jednoduché si hrát na ublíženého a druhému člověku celou situaci stěžovat. Myslíte si, že to ale bude mít na něco pozitivní vliv? Jak je všeobecně známo, stres působí na naši psychiku a celkové prožívání jakýchkoliv krizových situací, a to rozvod určitě je. Proto je lepší si nalít čistého vína a vyložit karty na stůl.

Podle výzkumů pocity beznaděje a sebeobviňováním trpí více ženy. Právě tyto pocity mohou vést ke zbytečné depresi a následným zdravotním problémům a závažným nemocem. A tohle přece nikdo z nás nechce. 

Začněte myslet pozitivně!

Na všem zlém se dá najít i něco pozitivního. Ze začátku to tak třeba nevypadá. Člověku připadá, že není schopen začít normálně fungovat, ale je fajn začít maličkostmi. Zajít si s kamarádkou na kávu, aniž byste museli spěchat domů uvařit večeři nebo si zajít s kamarádem na squash, aniž byste museli doma vysvětlovat zdržení.

Základem je aktivně rozšířit svůj volný čas, najít si nové aktivity a zároveň tak poznávat nové lidi. Podstatem života j epřece žití a ne přežívání.

Zajímavosti ze světa rozvodů

 • Nejčastěji se páry rozvádějí po 3, 5 nebo 12-ti letech manželství. 
 • Češi patří v EU mezi jeden ze států, kde je rozvodovost nejvyšší.
 • Rekord v počtu rozvodů – Ind, který se rozvedl údajně 24 x.
 • Nejdražším rozvodem historii je rozvod magnáta Ruperta Murdocha a Anny Torv, která odešla s odstupným ve výši 59,5 miliard korun!

Rozvod určitě není věc, kterou by si kdokoliv z nás přál, ale pokud k němu dojde, je důležité se vše řešit s chladnou hlavou, určitým nadhledem, a hlavně se z toho nezbláznit. Žijeme totiž jen jednou (tedy ti, kdož nevěří na reinkarnaci) a je škoda, kvůli jednomu nepovedenému vztahu zahodit všechno krásné, co vás může ještě potkat.


banner eshop bezpasáka sex doll bezpasaka.cz banner Nicol naughty harbor bezpasaka.cz

porn banner bezpasaka.cz

© Bezpasáka

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Autor: MayaV

Vždycky jsem byla člověk, co se rád učí nové věci, ale zároveň má problém s tím překročit svoji komfortní zónu. Práce pro bezpasaka.cz tak pro mě byla velkou výzvou.  Po běžném pracovním dni v ekonomickém sektoru, je pro mě práce na webu neskutečným relaxem a zábavou. :-)

Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.

Podobné články

Partnerské BDSM pro začátečníky

18.05.2022 - 10:33

Využijte náš podrobný návod pro úplné nováčky, jak sado maso hrátky zakomponovat do běžného sexuálního života.

Zobrazit článek

BDSM překvapení

17.05.2022 - 06:00

Vzala do ruky dva kolíky a skřípla mi do nich mojí zvlhlou kundu. Pak vzala další dva a těma mi skřípla bradavky.

Zobrazit článek

Facesitting. Proč ho vyzkoušet?!

12.05.2022 - 09:00

Název je všeříkající. Při facesittingu jeden z partnerů sedí na obličeji druhého, je tedy v dominantní pozici.

Zobrazit článek

Focení na zámku s překvapením

10.05.2022 - 06:00

Dál mě úkoluješ a říkáš, ať se dráždím prsty přes poštěváček a občas přejedu přes pysky a smočím prsty ve své nadržené mušličce.

Zobrazit článek
×

Měj přehled o novinkách!

Buď mezi prvními, kdo ví o nových holkách a novinkách na webu. Odebírej nejčerstvější informace! 

Odebírat novinky