Velký průvodce knihami o prostituci
21.03.2021 - 15:50
Rady/Tipy
Autor: Svatava
   Přečteno: 2386x
Velký průvodce knihami o prostituci
Přinášíme vám ucelený přehled 22 nejdůležitějších a nejzajímavějších knih o prostituci. Najdete zde tipy na knihy o dějinách prostituce, romány historické i dnešní, deníkové zpovědi, kultovní komiksy, knihy naučné i odborné. 

Velký průvodce knihami o prostituci Přinášíme vám ucelený přehled 22 nejdůležitějších a nejzajímavějších knih o prostituci, které jsou dostupné na českém knižním trhu. Najdete zde tipy na knihy o dějinách prostituce, romány historické i dnešní, deníkové zpovědi, kultovní komiksy, knihy naučné i odborné. Kterou knihu si přečtete jako první?


Obsah:


Historie


Dějiny prostituce I.

dějiny prostitutce bezpasaka.cz

Autor: Pierre Dufour,

Nakladatelství, rok vydání: Fontána, 2003

Anotace: Klasické dílo francouzského historika Paula Lacroise, které přináší nové zajímavé informace o cechu nejstaršího řemesla v zajímavých souvislostech. Prostituce se v lidských dějinách stává specifickým druhem obchodu, který ve společnosti zaujímá natrvalo své důležité místo. První díl obsahuje poznání o prostituci starověkých národů. Dozvíte se například o kultu kněžek lásky, posvátné či pohostinné prostituci nebo o životech slavných řeckých konkubín nazývaných hetéry.


Dějiny prostituce: Nejtěžší povolání světa - kapitoly z dějin prostituce

Autor: Nils Johan Ringdal

Nakladatelství, rok vydání: Doplněk, 2000

Anotace: Nejméně 4 tisíce let provázejí prodej sexu mýty i odsudek společnosti. Autor nabízí hluboký, nový a překvapivý pohled zcela bez předsudků. Bohatě ilustrováno + barevné přílohy.


Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce

nejstarší řemeslo bezpasaka.cz

Autor: Lujo Bassermann

Nakladatelství, rok vydání: Mladá fronta, 1993

Anotace: Poutavě napsaná kniha o prostituci, od dávné historie po současnost.

Prostituce v nacistických táborech: Himmlerovy nevěstince

prostitutce nacismus bezpasaka.cz

Autor: Václav Miko

Nakladatelství, rok vydání: Petrklíč, 2018

Anotace: Aby nacisté upevnili svůj systém a minimalizovali vnitřní odpor, aplikovali násilné metody i proti ženám. Hitlerův věrný paladýn Heinrich Himmler do rozsáhlé strategie zakomponoval státem kontrolovanou prostituci jako součást mocenského a hospodářského zájmu. Prostitutky byly brány jako asociální zlořád, jenž představoval pro německý lid hrozbu, a ženy, které nesplňovaly představy nacistické ideologie, byly násilím sexuálně zotročeny a mnohé poslány nejen do nevěstinců pro vojáky Velkoněmecké říše, ale také do koncentračních táborů. Autor v této publikaci otevírá semknutou společenskou zvyklost, kterou dnes známe pod pojmem „tabu“.

Recenze: 2. světovou válku rozebírají tisíce knih a jedna od té druhé se skoro ničím výrazným neliší. Tahle kniha dává čtenáři úder překvapení a světe div se i mnoho nového. No kdo kdy slyšel, že nacisté udělali z prostituce státní obchod? Když jsem si to ověřoval, zjistil jsem, že autor uvádí pravdu. Kniha svůj účel splnila na jedničku. Dobré zpracování, zajímavá ilustrace.

(Miroslav Stehlík, 29.12.2016, Kosmas.cz)


Chytila patrola... aneb prostituce za Rakouska i republiky

Autor: Milena Lenderová

Nakladatelství, rok vydání: Karolinum, 2002

Anotace: Českému čtenáři se poprvé dostává do rukou dílo, kde autorka bez moralizování a hledání senzací představuje prostituci v Českých zemích v dobách rakousko-uherské monarchie a v počátcích Československé republiky. První část knihy je věnována definici prostituce, komentáři literatury a pramenů k tématu a historickému vývoji „nejstaršího řemesla“. Další kapitoly srovnávají jednotlivé druhy prostituce a popisují jejich tři hlavní aktéry: nevěstky, klienty a kuplíře. Závěrečná kapitola se zabývá problematikou vztahu prostituce k pohlavním chorobám. Autorka čerpá z široké škály odborných historických pramenů, z beletrie a velkého množství regionálních studií.


Zmizelá Praha - Nevěstince a nevěstky

nevěstky a nevěstince

Autor: Josef Schwarz

Nakladatelství, rok vydání: Paseka, 2013

Anotace: Další svazek edice Zmizelá Praha přibližuje svět nevěstinců, nevěstek, pasáků a kuplířů na přelomu 19. a 20. století. Průvodní studie se zabývá prostitucí v širším společenském i kulturním kontextu. Zmiňuje historii tohoto řemesla, vyhlášené podniky, nejznámější prostitutky i problémy a nemoci, se kterými se potýkaly. Větší část knihy je věnována obrazovému materiálu, který zahrnuje dobové erotické fotografie, kresby a fotografie míst v Praze spjatých s prostitucí.


Romány


Panenka, která řekla ne! Novodobé otrokyně ve světě prostituce

panenka, která řekla ne bezpasaka.cz

Autor: Galina Valkova

Nakladatelství, rok vydání: Vyšehrad, 2008

Anotace: Když bylo Galině Valkové osmnáct let, byla unesena z diskotéky, kam ji pozvala kamarádka, s níž se nedávno předtím seznámila. Ocitla se v zajetí romského klanu Igovů, mafiánů, žijících v zchudlém Bulharsku devadesátých let životem boháčů, kteří si mohou všechno dovolit. Tento klan, korupcí propojený s místní policií, jehož nitky vedou až k vládním špičkám a jehož rodinní příslušníci přitom oficiálně využívají sociální podporu, se ve skutečnosti živí kuplířstvím, vymáháním výpalného a prodejem dívek určených k prostituci. Společně s dramatickým příběhem Galiny, která se stala sexuální otrokyní mafiánů, se čtenář seznámí i se společenským jevem kuplířství v Bulharsku. Knížka přináší i zevrubné informace z vyšetřování kauzy bratří Igovů, při kterém se rozkryla celá jejich zločinecká síť zasahující do Francie, Itálie, Řecka a Makedonie. Závěr knihy přináší trochu naděje i pro dívky, které se již z tohoto začarovaného kruhu nemohou dostat.


Prostitutky

prostitutka povídky bezpasaka.cz

Autor: Josef Moník

Nakladatelství, rok vydání: Prostor, 2013

Anotace: Jedenáct povídek Josefa Moníka o nejstarším řemesle je propojeno společnou vazbou, avšak variace na dané téma jsou pokaždé jiné. Prostituce je za peníze, leč může mít svébytnou estetiku. Je zde melancholie a zklamání ze sametu i rezignované uspokojení, že se vlastně neděje nic tak hrozného a máme se dobře, přestože nelze mít všechno. Že dýcháme stále stejný vzduch a některé rysy lidského založení jsou neměnné; že hledáme opravdovou lásku. Že v každém lágru platí nějaké desatero a jeho zákazy budou vždy porušovány. Že život je kurva, ale lepší na trhu není. Moník poznal osazenstvo pětihvězdičkových hotelů, bagážisty a taxikáře, kultivované intelektuálky i uličnice, zklamané, byť úspěšné emigranty a cizince na záletech, tlumočil nové elitě. Vše zúročil veselým perem v mozaice příběhů, s pointou a rozmarným slovníkem.

Recenze: SMS znamená sado-maso-sex. Lázeňský švihák české literatury JOSEF MONÍK se vrací knihou pikantních povídek (…) Po povídkovém souboru Neser bohy a románech Psi bez rodokmenu a Schweik it easy se v knize s jednoznačným názvem Prostitutky vrací k povídkové formě. Nejen jeho příznivci si zas přijdou na své. (…) Je to stručný soubor několika krátkých textů, v nichž vypravěč, stárnoucí bonviván s patřičným – nejen sexuálním – apetitem a bohatou minulostí, vzpomíná v ich-formě na různé zážitky se ženami tak či onak prodejnými.

(07.11.2013, Vojtěch Varyš, REFLEX)


Deník prostitutky: Dvojí život paní Ester

deník prostitutky bezpasaka.cz

Autor: Michael Weber

Nakladatelství, rok vydání: Brána, 2012

Anotace: "Vzrušující, pravdivý a provokativní příběh krásné paní učitelky z malého města, která se po desetiletém manželství a nezaviněném rozvodu rozhodne dobýt velký Svět. Poznává, že ten je prolezlý falší, podvody a zradou a ona sama se ocitá ve víru alkoholu, sexu i drog. Těžké existenční potíže a dluhy jí donutí stát se proti její vůli velmi žádanou prostitutkou v salónu vyhlášené madam Camilly W...... . Má mnoho bohatých milenců a obdivovatelů a mnozí ani netuší, že má své civilní povolání - seriózní učitelka v mateřské škole! Nalezne však toho pravého muže pro život?"


Deník ctihodné prostitutky

prostitutka deník bezpasaka.cz

Autor: Chrysa Dimoulidou

Nakladatelství, rok vydání: Fragment, 2009

Anotace: Odhalte tajemnou minulost ctihodné dámy! Svůj osud líčí Evženie Franku alias Dženy Samara až do svého stáří, jež prožívá jako vážená dáma. Evženie pochází z chudé rodiny z malého ostrůvku na jihu Řecka. Mládí strávila v atypickém prostředí athénské čtvrti Pireas v nevěstincích, hernách a nočních klubech. Díky jejímu deníku nahlédneme do tajů "nejstaršího" řemesla, jehož pravidla se po staletí téměř nezměnila.


Intimní dobrodružství jedné londýnské prostitutky

Autor: Belle de Jour

Nakladatelství, rok vydání: Columbus, 2009

Anotace: Belle de Jour je literární pseudonym prvotřídní prostitutky pracující v Londýně. Toto je její příběh. Od léta 2003 do podzimu 2004 Belle mapovala každodenní dobrodružství ve své branži i mimo ní, a to v otevřeném, čtivém webovém deníku, za který dostala literární cenu. Nyní ve svých Intimních dobrodružstvích Belle přepracovala tyto deníkové záznamy a prozradila (mimo jiné věci), jak se z ní stala prostitutka, jaký je to pocit dělat to pro peníze a kde si koupit pro tuto práci nejlepší kalhotky. Od debat o literárních kvalitách Martina Amise s nahými klienty až k pašování důtek do luxusních hotelů se jedná o líčení sexuálního života vyšších tříd a o vhled do tajného života této výjimečné ženy.


Nesesmilníš

příběh prostitutky bezpasaka.cz

Autor: Jan Bradička

Nakladatelství, rok vydání: Kopretina, 2015

Anotace: Nesesmilníš - skutečný příběh prostitutky - román pro ženy i pro muže - fascinující pohled do skutečného světa ženy, která se rozhodla prodávat své tělo. Posuďte sami, jedná se o touhu po nalezení skutečné lásky, nedostatek sebelásky nebo vynikající podnikatelský záměr?


Historické romány


Kvítek karmínový a bílý

kvítek karmínový a bílý bezpasaka.cz

Autor: Michel Faber

Nakladatelství, rok vydání: Argo, 2014

Anotace: Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se „napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec“. A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti… Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se „v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě“.

Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být.

Recenze: Na pulty českých knihkupectví vtrhl nejslavnější román Michela Fabera, historický opus Kvítek karmínový a bílý. Jeho čtenáře čeká fascinující cesta Londýnem 19. století – pozná naškrobenou fasádu lepší společnosti i to, co se skrývá pod ní. Významný prostor v knize dostává barvité líčení polosvěta nevěstinců a jejich obyvatel. Celá recenze ZDE.

(Petra Johana Poncarová, 17. 12. 2014, iLiteratura)


Bol lásky prodejné

prodejná láska kniha bezpasaka.cz

Autor: Alena Wagnerová

Nakladatelství, rok vydání: Argo, 2013

Anotace: Když Alena Wagnerová připravovala svoji knihu o Sidonii Nádherné (Argo, 2010), narazila v pozůstalosti Sidoniina staršího bratra Jana na unikátní konvolut několika desítek dopisů pražských lehkých žen a dívek z prvního desetiletí dvacátého století.  Na jeho základě A. Wagnerová načrtla portrét Jana Nádherného, velmi zajímavé, výrazné osobnosti s bohatým společenským a kulturním životem a se silným sociálním cítěním projevujícím se mj. právě ve vztahu k služebnicím lásky. Na pozadí jeho styků s tímto polosvětem se nám tak otevírá autentický a svým způsobem jedinečný pohled do sociálního a pocitového světa příslušnic „nejstaršího řemesla“ s jejich radostmi, bolestmi, touhou po lásce i vypočítavostí. Součástí knihy je bohatý obrazový materiál a také esejisticky pojatá studie o pražské prostituci, jejím prostředí a podobách v prvním dvacetiletí dvacátého století z pera historičky Mileny Lenderové.


Utěšitelky

utěšitelky kniha bezpasaka.cz

Autor: Ruth Hallo

Nakladatelství, rok vydání: Brána, 2014

Anotace: Hlavní hrdinka románu Meian sdílí osud statisíců čínských dívek, které Japonci po roce 1937, po okupaci Číny, zavřeli do bordelů a donutili je poskytovat sexuální služby japonským vojákům. Meian se nakonec podaří utéct, ale nemá se kam vrátit. Její vlastní rodina ji zavrhne. Po válce zažaluje spolu s ostatními ženami japonskou vládu, aby se konečně všechny domohly spravedlnosti.


Komiksy


Klik

komiks klik bezpasaka.cz

Autor: Milo Manara

Nakladatelství, rok vydání: Crew, 2017

Anotace: Slavné dílo erotického komiksu! Seznamte se s Claudií, frigidní bohatou mrchou. Stačí ale malý implantát na správné místo a dálkové ovládání a vypuknou vášně. Kdekoliv a kdykoliv! Aktualizované barevné vydání kompletní erotické klasiky!

Recenze: Kultivovaná komiksová erotika nese jméno Klik. Italský mistr erotického komiksu Milo Manara se před čtyřmi lety představil v češtině ságou poněkud zvrhlého rodu Borgiů, letos na jaře přibyly dvě aktualizace literární klasiky, Gulliveriana a Zlatý osel. Nejnověji v knihkupectvích přistálo více než 230 stránek barevného komiksu Klik. Celou recenzi najdete ZDE.


Sex není zadarmo

Autor: Chester Brown

Nakladatelství, rok vydání: Argo, 2014

Anotace: Originální autobiografický komiks kanadského autora. Chester je unaven ze vztahů s ženami, a po dalším rozchodu se rozhodne nezkoušet znovu najít pevný vztah s jinou dívkou. Sex mu ovšem schází, a získává ho tou nejsnadnější cestou: platí za něj. Ve své knize otevřeně líčí svoje zkušenosti s prostitutkami, nejen tělesné, ale i emocionální. Nejde nikterak o pornografii – Brownův komiks zprostředkuje čtenáři svět profesionálních milenek, ne každému známý a opředený předsudky, a je především polemikou s tradičním chápáním vztahu mezi mužem a ženou. Věcnému vyprávění odpovídá i přesné a úsporné výtvarné pojetí.


Naučné knihy


Vědomá prostitutka - tipy a triky profesionálky

vědomá prostitutka bezpasaka.cz

Autor: Veronica Monet

Nakladatelství, rok vydání: Synergie, 2015

Anotace: Veronica Monet se s vámi v této knize podělí o dovednosti a znalosti, které jí umožnily účtovat si za svůj čas ty nejvyšší honoráře. Naučíte se sexuální techniky, které tvoří jádro placených sexuálních služeb, stejně jako postupy a informace vedoucí ke zvýšení ženského sebevědomí, jež je pro muže tak sexuálně přitažlivé. To vše při prohlubování kontaktu s vaší intuicí a nejhlubšími pocity, které vám pomohou najít vlastní cestu k sexu. Pokud chcete být sexuálně vzrušující, budete pravděpodobně muset opustit myšlenku na nevinnost a předstíraný nezájem o sexuální záležitosti. Pro některé muže jsou ženy, které se zdají být nevinné a nezkušené, vzrušující, většinu mužů ale přitahují divoké ženy. Tuto přitažlivost znovu a znovu po celé věky potvrzuje existence profesionálních společnic a kurtizán. Dovolíte-li sama sobě svobodu sexuálního vědomí a vzrušení, to nejlepší na tom celém bude větší radost ze sexu samotného.


Posvátná prostitutka: Věčný aspekt ženství

Autor: Nancy Qualls-Corbettová

Nakladatelství, rok vydání: Nakl. Tomáše Janečka, 2004

Anotace: Starobylé spojení mezi spiritualitou a vášnivou láskou se v moderní době ztratilo v hlubinách nevědomí. Důsledkem je zřetelný pocit nespokojenosti v mezilidských vztazích. Ženská instinktivní přirozenost musí být nyní znovuobjevena, vyzdvižena z nevědomí, neboť její pochopení a uznání jak muži, tak ženami je zásadní podmínkou úspěšného pokračování na cestě k celosti. Pochopení úlohy posvátné prostitutky, lidské ženy, která ztělesňuje vlastnosti bohyně lásky, může být způsobem, jak rozpoznat a naučit se respektovat božské vlastnosti projevující se v každém člověku. S předmluvou Marion Woodmanové.


Odborné publikace


Co s prostitucí? Veřejné politiky a práva osob v prostituci

Autor: Blanka Bellak-Hančilová, Barbara Havelková

Nakladatelství, rok vydání: SLON, 2014

Anotace: Kniha představuje českému publiku zahraniční, zejména feministické, teoretické debaty o veřejných politikách prostituce a současné trendy v právních úpravách této problematiky. Předkládá rovněž kritickou analýzu české situace – jak stávajících i navrhovaných právních úprav, tak vnímání prostituce ve veřejném prostoru, zejména mezi odborníky a odbornicemi, ve veřejné správě a v médiích. Publikace obsahuje řadu doporučení pro veřejné politiky dotýkající se prostituce a její právní úpravy, nenabízí ale žádná jednoduchá a rychlá řešení. Autorky a autoři zejména identifikují, čeho je třeba se při formulování veřejné politiky a právní úpravy prostituce a jejího uplatňování v praxi vyvarovat, a to zejména s ohledem na lidská práva a požadavek genderové rovnosti. Kniha detailně rozebírá a kriticky hodnotí návrhy zákona na regulaci prostituce, které v posledních letech zpracovává a Poslanecké sněmovně předkládá hlavní město Praha.


Dětská prostituce

dětská prostituc kniha bezpasaka.cz

Autor: Eva Vaníčková

Nakladatelství, rok vydání: Grada, 2007

Anotace: Doplněné a rozšířené vydání knihy Dětská prostituce se šířeji zabývá otázkou komerčního zneužívání dětí a přináší výsledky nových studií tohoto aktuálního tématu. Tato ojedinělá publikace se věnuje dětské prostituci nejenom jako palčivému sociálnímu problému, ale pojednává i o důvodech vzniku zmíněného chování u dětí a mladistvých i dopadům, které takové jednání má na budoucí život a vztahy jedinců v dětství komerčně zneužívaných.


Komerční sexualizované násilí na dětech

násilí na dětech bezpasaka.cz

Autor: René Milfait

Nakladatelství, rok vydání: Portál, 2008

Anotace: Kniha se zabývá jedním z nejpalčivějších problémů současné doby - fenoménem prostituce, pornografie a obchodu s dětmi. Objasňuje souvislosti základních pojmů, nabízí spolehlivé poznatky o stěžejních aktérech a aspektech této mnohovrstevné problematiky a zpracovává a reflektuje ji interdisciplinárním způsobem. Autor se orientuje na praxi. Poskytuje poznatky o obětech i pachatelích, příčinách jevů, preventivních opatřeních a iniciativách. Současně seznamuje čtenáře se zkušenostmi, doporučeními a strategiemi mezinárodních i národních organizací v této oblasti. Publikace je určena především sociálním pracovníkům a dále studentům, psychologům, příp. policistům, soudcům, státním zástupcům, lékařům, pastoračním pracovníkům a žurnalistům.


Slovo závěrem

Jako čtenáře mě nejvíce pohltila kniha Zmizelá Praha - nevěstince a nevěstky. Je bohatě doplněna dobovými fotografiemi a přenese vás do dob, kdy Praha vypadala úplně jinak. Milovníkům historie určitě doporučuji knihu popisující prostituci v nacistických táborech. Téma smutné, ale zajímavé a poučné. No a závěrem, nezbytný manuál pro všechny kněžky lásky - kniha Vědomá prostitutka - by neměla chybět na vašem nočním stolku. 

 

Mohlo by vás zajímat:

Sex s robotem. Budoucnost sexuálních služeb?

Exkluzivní rozhovor o polyamorii aneb jaké to je, když milujete více partnerů

Najděte svůj vysněný azyl pro milence aneb hodinové hotely, které stojí za to navštívit

Milfky. Fenomén, který stojí za to vyzkoušet

 

      banner bezpasaka.cz   

 

porn banner bezpasaka.cz

 

banner holky na sex bezpasaka

© Bezpasaka.cz

Zaujal Tě článek? Dej mu svůj LIKE. A poděl se s ostaními.

   Sdílej článek na fb
autor
Autor: Svatava

Jsem člověk mnoha zájmů a dovedností potřebující ke spokojenému životu tvůrčí a smysluplnou práci. Mluvit a psát o tématech, která jsou tabu, mě baví. Práce s texty a jejich vizuálem je mou hlavní pracovní náplní pro jedinečný erotický blog Bezpasáka. 

Pro vložení komentáře k článku se přihlas nebo nejdříve zaregistruj.
b

Podobné články

Nové poznání slastí

14.04.2021 - 19:00

Pak pustil porno a začalo to dost bolestivě, domina tam dlouhou jehlicí propichuje ženě prsa skrz bradavky.

Zobrazit článek

Podcast Bezpasáka 17.díl: Jak se dostat do médií snadno a rychle

13.04.2021 - 08:00

Zajímá vás, jak si udělat promo bez velkých investic tak, aby vám sami novináři volali? Pak si poslechněte příběh Patrika Dudy, zakladatele Naughty Harbor.

Zobrazit článek

Podcast Bezpasáka 16.díl: O smyslu strategie v byznysu

08.04.2021 - 00:00

Mít strategii nebo nemít? Iva versus Kryštof.

Zobrazit článek

Středa, úklidu třeba

07.04.2021 - 06:00

Ale co, lusknutím prstu jsem byl opět nahej a v křesle si hrál s ocasem. Koukal jsem na videa, fotky, psal si na chatu a u toho masturboval a nikam nepospíchal, času jsem měl dost.

Zobrazit článek